VI Міжнародний фестиваль народно-інструментального мистецтва “Південна Пальміра”

VI Міжнародний фестиваль народно-інструментального мистецтва “Південна Пальміра”, що проходив з 12 по 14 листопада був присвячений 110-ій річниці ОНМА імені А. В. Нежданової та за роки свого існування сформував вже певні традиції. В рамках фестивалю презентуються ряд концертів, серед яких традиційними є наступні: 

“Грає молодь”, де демонструють свою майстерність наші молоді виконавці, студенти та аспіранти. На даному концерті виступили також капела бандуристів ОНМА імені А.В. Неждановоої “Ордана” (керівник – заслужена артистка України, доцент Людмила Чернецька) та камерний оркестр гітаристів та домристів (керівники – заслужена артистка України, доцент Валентина Кириченко та кандидат мистецтвознавства, доцент Олена Хорошавіна). 

“Золоті струни”, – концерт струнників, професійних виконавців-артистів, серед яких цьогоріч була запрошена Заслужена діячка мистецтв України, професор Марина Березуцька (бандура, Дніпро).

Глядачі мали змогу доторкнутись творчості заслужених артистів України Валентини Кириченко та Олександра Мурзи, лауреата міжнародних конкурсів Івана Косинця. Партія фортепіано – лауреати міжнародних конкурсів Юлія Олексій та Тарас Питлюк. 

“Парад баяністів”, – майстри баянно-акордеонного мистецтва. Народні артисти України Володимир Мурза та Іван Єргієв, заслужений артист України Володимир Чефранов. На цей концерт був запрошений лауреат міжнародних конкурсів Раду Рацой (акордеон, Молдова).

Також напередодні концерту відбувся майстер-клас з гостем, на якому щедро поділився з присутніми своїми творчими надбаннями, в формі живої дискусії поспілкувавшись на цікаві теми та дав відповіді на запитання присутніх. Молодий музикант Раду Рацой – лауреат найпрестижніших міжнародних конкурсів, серед яких Coupe Mondiale, Klinghenthal Accordion Competition, Trophy Mondiale, Arrasate Accordion Competition, PIF Castelfidardo. Світовий рекордсмен, який став першим і єдиним, хто отримав усі ці нагороди в класичній та естрадній музиці. Загалом наразі він здобув понад 60 національних та міжнародних нагород. У своїй зірковій кар’єрі соліста він виступав у найпрестижніших концертних залах світу: Берлінська філармонія, Radio Concert House Copenhagen, Victoria Concert Hall, Tivoli Hall Copenhagen, Aram Khachaturian’s Concert Hall в Єревані, Harbin Concert Hall та багатьох інших. 

“Сузір’я ансамблів”, – концерт, що зібрав професійні ансамблеві колективи, серед яких Дует “Каданс” (у складі народного артиста України Івана Єргієва та заслуженої артистки України Олени Єргієвої)

інструментальний дует у складі Світлани Мурзи та народного артиста України Володимира Мурзи

тріо “ТАР” (у складі заслуженої артистки України Валентини Кириченко, лауреатів міжнародних конкурсів Олени Хорошавіної та Юлії Олексій

тріо бандуристок “Мальви” (у складі заслуженого діяча мистецтв України Ніни Морозевич, заслуженої артистки України Галини Сукенник та лауреата міжнародного конкурсу Тетяни Васильців,

інструментальний ансамбль “Tango Music Project” (у складі лауреатів міжнародних конкурсів, солістів Одеської опери Олени Іонової, Олександра Дворніцина, Юрія Данчера, Наталії Мармусевич, Андрія Селіна, Леоніда Попова та Сергія Брикайла).

Концерт ансамблів – це сузір’я неповторних тембральних поєднань, нові барви, цікаві аранжування та звичайно, найвищий рівень виконавської майстерності.

Заключний концерт, який у цьому фестивальному році отримав назву “Осінні вишиванки”, – виступ оркестру народних інструментів під орудою керівника і диригента народного артиста України, професора Олександра Олійника та диригента – заслуженого діяча мистецтв України, професора Романа Козака.

Також свою диригентську майтерність демонстрували магістранти Микола Самсонов (клас доктора мистецтвознавства, професора Алли Черноіваненко) та Тетяна Тарасова (клас кандидата мистецтвознавства, доцента Світлани Мурзи).

В концерті прозвучали твори Миколи Лисенка, А. Кос-Анатольсьокого, В. Власова, О. Польового та інших.

Взяв участь також дитячий хор педагогічної практики “Solo Musica” ОНМА (керівник професор Євгенія Бондар). характерним для колективу є його неповторна палітра тембрального звучання, віртуозність, витонченість та чуттєвість. Виступ оркестру – це завжди знакова подія, це свято, яке збирає всю велику родину шанувальників народно-інструментальної творчості. Оркестр народних інструментів – колектив, який об’єднує покоління, звучання оркестру береже та пробуджує пам’ять з перших нот, занурюючись в його звучання підсвідомо переносишся у інший вимір. 

В рамках фестивалю традиційно була проведена науково-практична конференція (головуючі – доктор мистецтвознавства, професор Алла Черноіваненко та кандидат мистецтвознавства, доцент Олена Хорошавіна).

Цього року вона отримала назву “Українське народно-інструментальне мистецтво: митець-особистість”.

З цікавими науковими доповідями, власними винаходами, творчими надбаннями виступили як наші студенти та викладачі, так і гості з різних куточків України. 

Всі концерти паралельно транслювались онлайн та охопили чималу аудиторію не лише з України, а й з-за кордону. Отримали численні схвальні відгуки від видатних митців та від простих поціновувачів народно-інструментального мистецтва. 

Від імені організаційного комітету фестивалю, вдячні всім глядачам, артистам, гостям, студентам, друзям та колегам за те, що разом з нами продовжуєте та розвиваєте славні традиції нашої одеської академічної народно-інструментальної школи та сподіваємось, що незабаром зустрінемось на VII міжнародному фестивалі “Південна Пальміра”, який теж неодмінно буде мати успіх. 

(Доцент кафедри народних інструментів ОНМА імені А.В. Нежданової Сергій Брикайло)