V Всеукраїнський фестиваль-конкурс хорових колективів пам’яті К.К. Пігрова

В 2023 році Одеська національна музична академія імені А.В. Нежданової відмічає подвійний ювілей: 110 років від дня заснування академії та 100-річчя заснування студентського хору. На честь цих дат з 09 по 16 листопада в Одесі буде проводитись V Всеукраїнський фестиваль-конкурс хорових колективів пам’яті К.К. Пігрова. Відповідно до вимог часу, проведення фестивалю-конкурсу заплановано в змішаному форматі.

В рамках фестивалю-конкурсу:

  • 7 хорових фестивальних концертів на різних майданчиках міста;
  • конкурс хорів та ансамблів;
  • Всеукраїнська науково-творча конференція «Одеська хорова школа: традиції та новації»;
  • вперше в Україні! – відкритий студентський workchop для студентів-хормейстерів «Розправляючи крила»;
  • прем’єра меси Стіва Доброгоща (USA);
  • прем’єра програми «Хор attaca: від оперети до рок-опери»;
  • відкрита лекція «Видатні хорові диригенти української діаспори»відомої науковиці, доктора мистецтвознавства, професора Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника Ганни Карась (м. Івано-Франківськ);
  • майстер-клас «Дівочий хор. Окремі питання роботи з неофольклорними творами»проводитимезаслужений діяч мистецтв України, кандидат мистецтвознавства, професор кафедри хорового диригування Національної музичної академії України ім. П.І. Чайковського, Керівник та диригент Камерного дівочого хору Київського державного музичного ліцею ім. М. В.Лисенка Юлія Пучко-Колесник (м.Київ). 

В фестивалі-конкурсі беруть участь:

  • студентський хор Одеської національної музичної академії ім. А.В. Нежданової,
  • камерний хор Одеської опери,
  • хор Одеського академічного театру музичної комедії імені М. Водяного,
  • молодіжний хор БФР Національної музичної академії України імені П.І. Чайковського «Gaudeamus» ,
  • камерний хор «Aeternum»,
  • студентські хори з Києва, Хмельницького, Вінниці, Умані, Дрогобича, Кривого Рогу, Кропивницького, Львова, Івано-Франківська, Одеси,
  • дитячі, аматорські, церковні хорові колективи та ансамблі.

Костянтин Пігров з самого дитинства був тісно пов’язаний з хоровою культурою. Хлопчиком 6-7 років він вже співав в церковному хорі. Потім були роки навчання і професійного становлення.

В 1914 році К.К. Пігров переїхав до Одеси «… де мав церковний хор та уроки співів у навчальних закладах», і з того часу його ім’я назавжди пов’язано з історією нашого міста. К.К. Пігров викладав спів, був регентом Кафедрального собору, керував великим  аматорським хором в 200 співаків при Музичному товаристві ім. М.Д. Леонтовича.

В 1920 році на запрошення засновника та першого ректора Одеської консерваторії – польського композитора та педагога Вітольда Малішевського – К.К. Пігров очолив хорові класи в Одеській консерваторії, а в 1922 – 1923 навчальному році організував студентський хор. Кафедра хорового диригування Одеської консерваторії  була відкрита дещо пізніше –  1936 році, і студентський хор нарешті отримав свій офіційний статус, як творча лабораторія майбутніх хормейстерів.

Що ж ми називаємо школою Пігрова? – Пігрову  вдалося створити школу на основі двох напрямків традиції: церковної та світської. Його життя і творча діяльність проходили на межі цих двох культурних сфер. Йому вдалося пов’язати ці два напрямка хорової творчості в єдності унікального звучання одеського хору, в єдності Школи.

Нові методичні та практичні підходи були їм науково обгрунтовані в роботі «Керівництво хором», а головні методичні положення цієї, та інших робіт К.К. Пігрова, були визнані новаторськими. 

На зміну К. Пігрову прийшли його учні та послідовники.  Студентський хор очолювали: заслужений діяч мистецтв України, професор, головний хормейстер Одеської опери Дмитро Станіславович Загрецький; професор, ректор консерваторії  Василь Іванович Шип; заслужений працівник культури України, професор Григорій Семенович Ліознов.

З 2000-х років із студентським хором академії працюють: лауреат премії ім. М. Лисенка, кандидат мистецтвознавства, професор Галина Сергіївна Шпак та кандидат мистецтвознавства, головний хормейстер Одеського національного академічного театру опери та балету, професор Валерій Йосипович Регрут.

Від дня свого заснування і до тепер: досягнення викладачів і студентів кафедри хорового диригування – це перш за все досягнення студентського хору.

Блискучим початком була перемога – І місце у Всесвітньому фестивалі молоді і студентів в 1957 р., численні перші місця  у Республіканських та Всесоюзних конкурсах, Золота медаль на Міжнародному фестивалі хорової музики в м. Варна (Болгарія, 1970), І премії в Міжнародному конкурсі в м. Мензездрой (Польща), в І і ІV Національних конкурсів ім. М. Леонтовича… Хор гастролював по містах України, країнам колишнього СРСР, за кордоном (Австрія, Швейцарія, Німеччина, Польща, Болгарія, Італія та ін.); брав участь у міжнародних творчих проектах в Італії та Німеччині.

З подвійної перемоги в Міжнародному хоровому конкурсі в Турі (Франція) в 2006 році почалась нова сторінка в історії студентського хору:  перемога в Міжнародному фестивалі церковної музики «Хайнувка» в Білостоці, в ІІ Choral International competition «Aegis Carminus» в Словенії, Гран-Прі VIII Всеукраїнського конкурсу хорових колективів ім. М. Леонтовича,  Всеукраїнського конкурсу «Жайвірфест», VI Всеукраїнського конкурсу учнівського та студентського музичного мистецтва «Чарівний камертон» та ін. В 2021 році хор отримав премію ім. М.Д. Леонтовича у номінації «Навчальні хори вищих закладів освіти» за значний внесок у розвиток хорового мистецтва та популяризацію творів видатного українського митця (диригент конкурсів – Г. Шпак).

Сьогодні репертуар хору становить понад 300 творів, якими  представлений значний історичний обсяг музики – від епохи Відродження до наших днів. Особливе місце займають твори одеських композиторів – Д. Загрецького, С. Орфєєва, Т. Сидоренко-Малюкової, Ю. Гомельської, О. Польового, Г. Копійки, К. Цепколенко. Серед жанрів представлені духовна і світська музика, мініатюри і великі форми, численні обробки народних пісень. Хором записано декілька CD дисков; ведеться свій канал на youtube.

Від початку військової агресії проти України, студенти кафедри хорового диригування виявили свою активну позицію: брали участь в роботі віртуальних хорів, в творчих проєктах на підтримку України та ЗСУ; а за найпершої можливості очної репетиційної роботи, студентський хор здійснив запис творів українських сучасних композиторів та взяв участь в різноманітних творчих акціях.

Такий широкий художньо-стильовий діапазон виконавської практики вказує на постійну динаміку професіоналізму Одеської хорової школи, визначає її життєстійкість, здатність до діалектики перетворень.

На глибоке переконання засновника студентського хору К. К. Пігрова, саме концертна діяльність є вища форма демонстрації професіоналізму і майстерності хоровиків.  Не випадково особливістю хору Одеської музичної академії є активна участь його в публічних концертах, а сам студентський колектив – один з кращих співочих колективів країни. А творча відкритість, активна реакція на події сьогодення та велика відповідальність перед поколіннями видатних Майстрів спонукатиме до нових звершень!

Фестиваль-конкурс на честь Костянтина Пігрова, попри всі обставини воєнного часу, живе та розвивається. Хорові колективи тримають стрій!

Запрошуємо відвідати концертні заходи V Всеукраїнського фестивалю-конкурсу хорових колективів пам’яті К.К. Пігрова! Або долучитися до перегляду записів на ютуб-каналі академії.

План-календар фестивалю-конкурсу такий:

09.11, четвер  – 14.00 Велика зала ОНМА ім. А.В.Нежданової  – Церемонія відкриття фестивалю-конкурсу.  Фестивальний концерт №1. «Choir-forever: від Баха до сучасності». Співає студентський хор ОНМА ім. А.В. Нежданової під керівництвом Галини Шпак та Валерія Регрута.

10.11, п’ятниця – 09.00 – платформа Zoom – Відкрита лекція «Видатні хорові диригенти української діаспори». Лектор – доктор мистецтвознавства, професор Ганна Василівна Карась (Прикарпатський національний університет iм. В. Стефаника, м.Івано-Франківськ).

11.11, субота – 12.00  – Велика зала ОНМА ім. А.В.Нежданової – Фестивальний концерт №2. «Хорові вітражі». Співають дитячі, церковні, аматорські хори та ансамблі.

                           16.00 – Євангельська Пресвітеріанська церква (вул. Пастера, 62)  – Фестивальний концерт №3. «З молитвою за Україну». Співають дитячо-юнацькі хорові колективи та ансамблі під керівництвом Євгенії Бондар, Тетяни Мєсропової, Інги Селіної.

Гостя концерту – Заслужений діяч мистецтв України, професор Лілія Шевченко (рояль).Вхід за фіксованим донатом.

12.11, неділя – 10.00 – Велика зала ОНМА ім. А.В.Нежданової –конкурсні прослуховування хорових колективів та ансамблів (для колективів, які беруть участь наживо).

                              14.00 – Римо-католицький кафедральний собор Успіння Пресвятої Діви Марії (вул. Катерининська, 33) – Фестивальний концерт № 4. «Novum Voces ad Deum». Співають молодіжні камерні хори та ансамблі під керівництвом Юлії Пучко-Колесник, Сергія Бородавко та Ганни Шейко.

13.11, понеділок – 10.00 – Велика зала ОНМА ім. А.В.Нежданової – Майстер клас «Дівочий хор. Окремі питання роботи з неофольклорними творами» Юлії Віталіївни Пучко-Колесник — заслуженого діяча мистецтв України, кандидата мистецтвознавства, професора кафедри хорового диригування НМАУ ім. П.І. Чайковського, художнього керівника та диригента Камерного дівочого хору КМЛ ім. М. В. Лисенка (Київ).

                              12.00  – Велика зала ОНМА ім. А.В.Нежданової –Конкурс-Gala. Церемонія нагородження учасників конкурсу та хоровий концерт.

                              14.00 – Велика зала ОНМА ім. А.В.Нежданової – Фестивальний концерт № 5.  «Хор in Jazz». Співає камерний хор Одеської опери (Керівник – Юрій Кучурівський). Гості концерту – народна артистка України, професор Ольга Оганезова (вокал), Микола Колодочка (рояль), Дар’я Сердюк (вокал), струнний квартет «Incognito».

14.11, вівторок – 10.00 – Мала зала ОНМА ім. А.В.Нежданової + zoom . Відкритий студентський workshop «Розправляючи крила».

                                14.00 – платформа Zoom – Всеукраїнська науково-методична конференція «Одеська хорова школа: традиції та новації» (викладацька секція)

15.11, середа – 10.00 – платформа Zoom –Всеукраїнська науково-методична конференція «Одеська хорова школа: традиції та новації» – продовження (студентська секція)

                                 18.00 – Мала сцена Одеського академічного театру музичної комедії ім. М. Водяного (вул. Пантелеймонівська, 3) – Фестивальний концерт №6. «Від оперети до рок-опери». В концерті беруть участь: хор Одеського академічного театру музичної комедії ім. М. Водяного  (керівник – Сергій Савенко)та провідні солісти театру.          

Вхід за театральними квитками

16.11, четвер – 18.00 – Велика зала ОНМА – Закриття фестивалю.

Фестивальний концерт №7. «Історія одного генія: Комітас».

Співає Камерний хор «Aeternum» (керівник – Катерина Овчарук).

Гості концерту –  Олексій Пєтухов та його тріо; Солісти: Василь  Добровольський, Гаяне Арутюнян, Сюзанна Добровольська (вокал), Нарек Аветісян (дудук)