Проведення V Міжнародного музикознавчого семінару «Музикознавче слово в інформаційному контенті (пост)сучасності» стало значною подією у житті не лише Одеської національної музичної академії, а й усієї України. Створений на професійній базі кафедри історії музики ОНМА та спільноти «Музикознавці України у світовій культурі» (МУУСК), цей щорічний Семінар вже став щорічно очікуваним для українських закладів музичної освіти, суттєво укріпив авторитет українських науковців та музикантів за межами України.
Проведений цього року впродовж трьох днів, 24 червня – 26 червня, Семінар об’єднав понад 100 доповідачів та 300 слухачів з різних міст та регіонів України та зарубіжжя, зокрема з Одеси, Києва, Харкова, Дніпра, Львову, Кривого Рогу, Кропивницького, Миколаїва, Херсону, Чернівців, Ужгороду, також з Литви, Німеччини та США. Автори проєкту – д. мист., проф. Самойленко О. І., д. мист., проф. Осадча С. В., д. мист., проф. Черноіваненко А. Д., к. мист., доц. Майденберг-Тодорова К. І. – зуміли зібрати та вибудовали у визначеній предметно-тематичній послідовності широке розмаїття наукових та творчих ідей й методичних пропозицій. До уваги учасників були запропоновані матеріали, у тому числі у стендовій формі, понад 100 музикознавців; озвученими та обговореними стали близько 70 доповідей, представлених як знаними вченими – докторами мистецтвознавства, академіками та член-кореспондентами НАМУ, відомими музичними митцями, виконавцями та композиторами, так і молодими науковцями, аспірантами та викладачами мистецьких коледжів. Таким чином музикознавчий Семінар перетворився на справжній науково-творчий форум українських вчених та освітян, теоретиків та практиків, об’єднаних не лише інтересом до музикознавчого слова та музичного мистецтва, а й бажанням укріпити національні пріоритети української музичної культури, найбільше ж – любов’ю до рідної землі та прагненням протистояти примітивній жорстокості воєнної агресії силою гуманітарної традиції, що концентрує позивну енергію думок та почуттів.
Високому позитивному тонусу музикознавчого форуму сприяли слова щирої підтримки, почуті від колег з Литви, Німеччини, Австрії, США, надихаючі вступні промови ректора ОНМА, народного артиста України, професора Олійника О. Л., проректора з наукової роботи, доктора мистецтвознавства, професора Самойленко О. І.
Але особливу роль відіграла проблемна глибина та інноваційна спрямованість більшості наукових розвідок, креативність дослідницьких підходів, котрі відкривали важливі перспективи розвитку музичної освіти та науки в Україні, засвідчували шляхи до переможного майбутнього.
Недарма головна увага доповідачів та слухачів (як про те свідчила активна дискусія, що точилася впродовж всього Семінар) була зосереджена на явищах і питаннях українського музичного мистецтва та вітчизняної мистецької освіти. Причому дані питання розкривалися у широкому соціокультурному контексті, дозволяючи розвивати надзвичайно актуальні для світового гуманітарного контенту теми сучасного музичного митця як універсальної планетарної особистості; театральних пролегоменів до становлення національної музичної традиції у світлі українсько-європейських «діалогів культур»; провідних дослідних тенденцій українського музикознавства першої чверті XXI століття.
Як загальний розмах науково-освітнього заходу, так і його особливий етичний лад, професіоналізм та сила духу українських музикантів та музикознавців справили велике враження на зарубіжних колег. Зокрема, професор К. Фламм у своєму виступі на Семінарі зазначив: «…за нинішніх умов війни майже неймовірно, що Ви прагнете і спроможні організовувати конференції такого роду, причому такого великого масштабу. Я глибоко вражений величезною кількістю праць і широким спектром тем, начебто умови для наукової роботи у вашій країні залишилися незмінними, що, на наш великий жах, навряд чи може бути. Тож, можливо, мій невеликий внесок можна було б оцінити не стільки через його можливі власні якості, скільки як ознаку того, що ваша робота та ваша дослідницька діяльність помітні за межами вашої країни, і що наше бажання зв’язатися один з одним є більшим ніж будь-коли…».
Не лише ці слова проф. К. Фламма, за які ми йому дуже вдячні, а й інші висловлення, залишені учасники заходу у чаті програми ZOOM (на основі якої відбувалася дана науково-творча акція), на веб-сторінці спільноти «МУУСК» підтверджують думку про те, що Одеський музикознавчий семінар перетворився на справжню національну подію науково-просвітницької солідарності – як для самої України, так і для усього гуманістичного світу.
На завершення Семінару його головним учасникам було запропоновано взяти участь в публікації колективної монографії за матеріалами доповідей. Окрім цього, відеозапис всіх днів роботи Семінару викладений на ютьюб-каналі сайті МУУСКа, що дозволяє ознайомлюватися з ходом та змістом цієї важливої події, переслуховувати доповіді учасників, ще раз переживати те надихаюче відчуття людської єдності та впевненості у власних миротворчих силах, яке є зараз такою необхідною підтримкою…
Віват Музична академія! Віват Україна!
Посилання на інтернет-матеріали Семінару:
https://www.facebook.com/muusk.odessa,
https://www.facebook.com/groups/nauk.ch.ONMA
У цілому, були присутні спікери та слухачі з понад 60 міст та населених пунктів, серед яких: Orhei Молдова, Vienna Австрія, Heidelberg Germany, Evanston, Illinois USA, Балта Одеської обл., Бершадь Вінницької обл., Бібрка Львівської обл., Болград Одеської обл., Бориспіль, Бурштин Івано-Франківської обл., Буча, Великомостів Львівської обл., Великоолександрів Херсонської обл., Верба Рівненської обл., Вінниця, Гнівань Вінницької обл., Джурин Вінницької обл., Дніпро, Дніпрорудне, Дружківка Донецької обл., Дубно Ровенської обл., Житомир,Запоріжжя, Золочів Львівської обл., Івано-Франківськ, Канів, Київ, Ковель, Красилів Хмельницької обл., Кривий Ріг, Кропивницький, Луцьк, Львів, Люблинець Волинської обл., Миколаїв, Миргород, Мостиська Львівської обл., Нова Водолага Харківської обл., Новий Буг Миколаївської обл., Новодністровськ Чернівецької обл., Одеса, Олександрівка Дніпропетровської області, Панютино Харьковської обл., Переяслав, Підкамінь Львівської обл., Пустомитів Львівської обл., Ромни Сумської обл., Сосницький Чернігвської обл., Сосновськ Чернігівської обл., Старокостянтинів Хмельницької обл., Суми, Таїрове Одеської обл., Татарбунари Одеської обл., Тернопіль, Ужгород, Харків, Херсон, Хмельницький, Хотин Чернівецької обл., Чернігів, Черноморськ, Черняхів, Чортків Тернопільської обл., Щасливе Київської обл., Южне Одеської обл.,та інші