Буркацький Зіновій Павлович

завідувач кафедрою

Буркацький Зіновій Павлович

завідувач кафедрою

  • завідувач кафедрою оркестрових духових та ударних інструментів
  • професор
  • кандидат мистецтвознавства
  • заслужений діяч мистецтв України
  • член Вченої ради
Біографія

Буркацький Зіновій Павлович народився в 1962 році в селі Кудринці Борщівського району Тернопільської області (Україна). 1976 року закінчив Мельнице-Подільську музичну школу Тернопільської області (клас А. М. Мілянича та В. І. Винника).
З 1979 року по 1982 рік знаходився на військовій службі в оркестрі в м. Івано-Франківськ (Україна).
З 1982 по 1984 рік навчався в Тернопільському державному музичному училищі імені С. А. Крушельницької у викладача Тимочка І. Й. та Краснікова С. Ю.
З 1984 по 1989 рік навчався в Одеській державній консерваторії імені А. В. Нежданової у класі кларнету заслуженого діяча мистецтв України, кандидата мистецтвознавства, професора Мюльберга К. Е. Одночасно працював в оркестрі оперної студії при консерваторії, приймав участь в концертах та державних екзаменах.
З 1988 року по 1991 рік працював на посаді концертмейстера і соліста групи кларнетів у зразково-показовому оркестрі штабу Одеського військового округу під керівництвом народного артиста України, професора Саліка О. Я., народного артиста України, професора Деркача В.Ф., заслуженого артиста України, професора Лясоти В. М.
З 1991 по 1994 рік працював в Одеській обласній філармонії артистом оркестру танцювального ансамблю “Чорноморський сувенір” під керівництвом заслуженого діяча мистецтв України Саакьянца Ю. А. Паралельно працював концертмейстером групи в Одеському академічному театрі музичної комедії імені М. Водяного.
З 1993 року Зіновій Павлович Буркацький працює в Одеській державній консерваторії імені А. В. Нежданової викладачем по класу кларнета.
2004 року захистив кандидатську дисертацію на тему “Інструктивно-художній матеріал в системі формування майстерності кларнетиста” (науковий керівник – заслужений діяч мистецтв України, кандидат мистецтвознавства, професор Каліо Евальдович Мюльберг). В цьому ж році рішенням ВАК України було присвоєно науковий ступінь “кандидат мистецтвознавства”.
З січня 2005 року – декан оркестрового факультету.
З 2006 року – доцент кафедри духових та ударних інструментів.
З 20 квітня 2006 року – присвоєне вчене звання доцента кафедри духових та ударних інструментів Одеської державної музичної академії імені А.В. Нежданової.
З квітня 2011 року – в.о. професора, завідувач кафедрою оркестрових духових та ударних інструментів ОДМА імені А. В. Нежданової.
06 жовтня 2019 року отримано почесне звання «Заслужений діяч мистецтв України» указом Президента України.
16 грудня 2019 року – присвоєне вчене звання професора, завідувач кафедрою оркестрових духових та ударних інструментів ОДМА імені А. В. Нежданової.

Діяльність

Концертно-виконавська діяльність:

Виконавська практика Зіновія Павловича Буркацького розпочата з дитинства, а саме з гри в духовому оркестрі Мельнице-Подільської музичної школи Тернопільської області під керівництвом А. М. Мілянича, В. І. Винника, В. В. Камінського (1972). 1974 року став лауреатом ІІ премії обласного конкурсу виконавців на духових інструментах “Творчість юних” серед ДМШ Тернопільської області.

З 1975 по 1979 рік Буркацький З. П. – активний учасник оркестру народних інструментів Мельнице-Подільського Палацу культури (керівник – заслужений працівник культури України В. О. Зозуляк). У цей час гастролює в Україні, приймає участь у телевізійних програмах та конкурсах.

З 1979 року по 1982 рік знаходився на військовій службі в оркестрі в м. Івано-Франківськ (Україна). 1981 року оркестр завоював ІІІ премію у Прикарпатському військовому окрузі (Львов, Україна). В цьому ж році приймав участь у параді у складі зведених оркестрів Білоруського військового округу та Прикарпатського військового округу в Мінську під керівництвом заслуженого діяча мистецтв Росії, генерал-майора, начальника оркестрової служби міністерства оборони Радянського Союзу Михайлова М. М.

Під час навчання у Тернопільському державному музичному училищі імені С. А. Крушельницької (1982-1984) З. П. Буркацький грав в духовому оркестрі під керівництвом заслуженого працівника культури України В. В. Россохи. Оркестр провадив активну концертну діяльність в місті та області (концерти, марш-паради, фестивалі, конкурси). В 1983 році оркестр завоював І премію у телевізійному конкурсі духових оркестрів, який транслювався на першому каналі Всесоюзного телебачення. В 1984 році неодноразово виконано у супроводі оркестру “Концертіно” К. М. Вебера у залах Тернопільської обласної філармонії, обласному Палаці культури м. Тернополя, у музичній школі ДМШ м. Кременець.

Працюючи в оркестрі оперної студії при Одеської консерваторії (1984-1989), Зіновій Павлович приймав участь в концертах та державних екзаменах. Репертуар оркестру склав такі опери: “Травіата” Дж. Верді, ”Євгеній Онегін” П. Чайковського, “А зорі тут тихі” К. Молчанова, “Царева наречена” М. Римського-Корсакова та багато інших оперних арій в супроводі оркестру. Також виконував партію першого кларнета у симфонічному оркестрі Одеської консерваторії під керівництвом народного артиста України Гоцерідзе Г. С. В 1983 році залі Одеської обласної філармонії оркестр разом з академічною хоровою капелою Московської філармонії під керівництвом народного артиста Р. С. Юрлова виконали “Реквієм” В. А. Моцарта.

В 1988 році разом з оркестром штабу Одеського військового округу Буркацький З. П. в якості головного соліста та концертмейстера групи кларнетів приймав участь у Всесоюзному конкурсі духових оркестрів вищої категорії (Москва). На цьому конкурсі оркестр посів І премію і звання лауреата Всесоюзного конкурсу. Також за успіхи у конкурсі Зіновій Павлович був нагороджений цінним подарунком міністра оборони Радянського Союзу. 1990 року по запрошенню королеви Біатрікс оркестр прийняв участь у Міжнародному конкурсі духових військових оркестрів, де завоював І премію і звання лауреата (Голландія).

Буркацький Зіновій Павлович виступав з сольними концертами в консерваторії, музичному училищі, музичних школах міста Одеси, школі-інтернаті імені професора П. С. Столярського. В 1989 році приймав участь у концерті класу професора Мюльберга К. Е. в інституті імені Гнєсіних (Москва). У концерті, присвяченому 80-річчю Одеської консерваторії, який проходив в Одеському оперному театрі, консерваторії, школі імені П. С. Столярського, Будинку Вчених, були виконані в дуеті з Мюльбергом та М. Р. Глазуновою твори Ф. Мендельсона.

На Всесоюзній конференції дерев’яних духових інструментів Буркацький З. П. виконував твори одеських композиторів: Красотова О. О. та Успенського Г. Л. (Одеса, Україна, 1990).

З танцювальним ансамблем “Чорноморський сувенір” Одеської обласної філармонії Буркацький З. П. побував на гастролях в Італії та Франції (1991-1994). Також гастролював у Нідерландах, Франції, Італії, Румунії, Китаї.

З 1998 року – керівник інструментального ансамблю “Одеса”, до складу якого увійшли солістки-вокалістки, народні артистки України Буркацька Тетяна та Стадніченко Лариса. З ними записаний компакт-диск. Поряд з цим, записав на Українському радіо “Сонатину-колаж” композитора Я. Верещагіна.

Майстер-класи:

Буркацький З. П. проводив майстер-класи в музичних училищах Тернополя, Одеси, Умані, Житомира, Івано-Франківська (Україна) та Харбіна (КНР).

Організатор та член дирекції міжнародних та всеукраїнських конкурсів:

Артистичний директор Всеукраїнського конкурсу молодих виконавців на духових інструментах на честь професора К.Е. Мюльберга.
Артистичний директор Всеукраїнського конкурсу молодих виконавців на мідних духових та ударних інструментах пам’яті професора Л.Я. Могилевського.
Член дирекції Міжнародного конкурсу-фестивалю «Сонячні кларнети» (м. Житомир).
Член дирекції Всеукраїнського фестивалю камерної музики імені професора В.П. Повзуна.
Член дирекції Інтернаціонального Українського музичного конкурсу пам’яті М.І. Спазіто.
Член журі багатьох Міжнародних та Всеукраїнських конкурсів.
Також являється організатором та автором мистецьких проектів таких як:
Цикл концертів ансамблів кафедри духових та ударних інструментів Одеської національної музичної академії імені А.В. Нежданової.
Цикл концертів пам’яті (К.Е. Мюльберга, В.П. Повзуна, В.Ф. Готчева, В.П. Базилевич, М.К. Генарі).
Репертуарний список Зіновія Буркацького включає в себе таких композиторів: В.А. Моцарт, К.М. Веберн, Л. Шпор, Г. Манн, П.І. Чайковський, К. Дебюссі, Є. Бозза, І. Оленчик, Ш. Давидов, Дж. Россіні, Дж. Верді, Ф. Пуленк, Й. Брамс, В. Поляков, Л. Вайнер, Т. Олах, І. Стравінський, Ф. Розетті, А. Блох, Ф. Данці, І. Моцці, К. Сен-Санс, Я. Стамиць, А. Рабо, А. Массаже, Л. Руфф, Е. Габлер, Е. Каваліні, К. Крупінський, С. Василенко, Л. Колодуб, Р. Димчишин, Л. Ревуцький, Є. Станкович, Е. Успенський, Ю. Гомельська, М. Лисенко, Я. Верещагін.

Публікації

Буркацький З.П. приймає участь в багатьох науково-практичних конференція, його список наукових та навчально-методичних праць нараховує понад 14 статей які розкривають проблеми кларнетової гри, дисертацію на звання кандидата мистецтвознавства та навчально методичний посібник.

  • Про розвиток пальцевої техніки кларнетиста. Музичне виконавство. Науковий вісник НМАУ ім. П.І. Чайковського; гол. ред. О.С. Тимошенко. Київ: 1999. Вип. 3. С. 44 – 53.
  • О выработке новых технологий научного обучения в третьем тысячелетии. Сборник научных статей Том 2. ОГПУ; гол. ред. В.Н. Соколов. Одесса: 2000. С. 31-34.
  • Етюди в учбовій програмі класу кларнета. Музичне виконавство. Науковий вісник НМАУ ім. П.І. Чайковського; гол. ред. О.С. Тимошенко. Київ: 2000. Вип. 14. С. 189-198.
  • Експериментальність вибудови етюдних кларнетових збірників за їхнім місцем у самостійній роботі виконавця. Музичне мистецтво і культура. Науковий вісник ОДМА ім. А.В. Нежданової; гол. ред. О.В. Сокол. Одеса: Астропринт, 2002. Вип. 3. С. 214-222.
  • Характерні види кларнетової техніки в творах К. Вебера. Виконавське мистецтво. Науковий вісник НМАУ ім. П.І. Чайковського; гол. ред. В.І. Рожок. Київ: 2005. Вип. 47. С. 101-107.
  • Исторические предпосылки кларнетной техники и концепция виртуозной игры на современном этапе. Музичне мистецтво і культура. Науковий вісник ОДМА ім. А.В. Нежданової; гол. ред. О.В. Сокол. Одеса: 2005. Вип. 6. С. 314-322.
  • Віртуозна кларнетна техніка в творах епохи класицизму. Проблеми сучасності: культура, мистецтво, педагогіка. Збірник наукових праць ЛДІКМ; гол. ред. В.Л. Філіпов. Луганськ: 2005. Вип. 8. С. 160-165.
  • Про специфіку функціонування етюдів в учбовій діяльності кларнетиста. Виконавське мистецтво. Науковий вісник НМАУ ім. П.І. Чайковського; гол. ред. В.І. Рожок. Київ: 2013. Вип. 100. С. 54-66.
  • Інструктивний матеріал (гами, вправи, етюди) у системі формування майстерності кларнетиста. Мистецька освіта: проблеми і перспективи розвитку в контексті європейської інтеграції. Збірник наукових праць Житомирського державного університету ім. І.Я. Франка; гол. ред. Г.К. Конторчук. Житомир: 2017. С. 192-198.
  • Характерні види техніки у творах пограниччя класицизму і романтизму. Вісник НАКККіМ; гол. ред. В.Д. Шульгіна. Київ: 2018. Вип. 3. С. 262-266.
    11. Инструктивные этюды в творческой работе духового отдела ОНМА им. А.В. Неждановой. Музичне мистецтво і культура. Науковий вісник ОНМА ім. А.В. Нежданової; гол. ред. О.В. Сокол. Одеса: Астропринт, 2018. Вип. 25. С. 279-291.
  • Кларнетовый репертуар ХХ века в трактовке его багатств инструменталистами Одессы. Музичне мистецтво і культура. Науковий вісник ОНМА ім. А.В. Нежданової; гол. ред. О.В. Сокол. Одеса: Астропринт, 2018. Вип. 26. С. 214-225.
  • Досвід віртуозного інструменталізму ХІХ століття у формуванні майстерності сучасного кларнетиста. Вісник НАКККіМ; гол. ред. В.Д. Шульгіна. Київ: 2018. Вип. 1. С. 138-143.
  • Кларнетовий репертуар в канун та на початку ХХ століття. Музичне мистецтво і культура. Науковий вісник ОНМА ім. А.В. Нежданової; гол. ред. О.І. Самойленко. Одеса: 2019. Вип. 28. С. 279-292.

У 2010 році був опублікований навчальний посібник “Особистісно орієнтований підхід до віртуозності кларнетиста”для студентів вищих навчальних закладів з грифом Міністерства освіти та науки України. (Одеса: Друкарський дім, 2010. 166 с.)

Учні

За період роботи викладачем кафедри духових та ударних інструментів Зіновій Павлович підготував 43 лауреата Міжнародних та Всеукраїнських конкурсів. Його випускники займають посади – артиста оркестру, викладача в різних містах України та за її межами. Під його науковим керівництвом здобули звання кандидата мистецтвознавства Авілов Володимир Миколайович, Муєдінов Ділявер Меметович, та готується до захисту Шовганюк Степан Степанович.

Серед учнів З. П. Буркацького слід зазначити:

  • А. Гуляр – регулятор групи кларнетів Одеського Національного театру опери і балету.
  • В. Руденко – соліст оркестру Президента Придністровської Молдавської Республіки.
  • В. Степаненко – артист оркестру Дніпропетровського оперного театру.
  • Ю. Гаяць – концертмейстер групи кларнетів Одеського Національного симфонічного оркестру.
  • Д. Рудько – артист Національного Одеського симфонічного оркестру.
  • В. Жабняк – артист оркестру Одеського академічного театру музичної комедії імені М. Водяного.
  • Т. Бабчук – артист оркестру Тернопільської обласної філармонії.
  • А. Білаш – викладач Уманського музичного училища. Аспірант кафедри духових інструментів ОДМА імені А. В. Нежданової.
  • М. Любачевський – викладач Одеської школи-інтернату імені професора П. С. Столярського.
  • А. Юденко – артист оркестру культурно-військового музичного центру Південно-оперативного командування.
  • І. Небогін – концертмейстер і соліст симфонічного оркестру Запорізької філармонії.
  • Лі Кунь – викладач консерваторії (Уха, КНР).
  • Чень Цзюнь – викладач консерваторії (Шиян, КНР).
  • Чань Сінь – викладач Університету мистецтв (Монгулія, КНР).
  • Лі Хаонін –викладач консерваторії (Шиян, КНР).
  • Ван Ювей – викладач музичної академії (Пекін, КНР).

Список лауреатів Національних і Міжнародних конкурсів – учнів З. П. Буркацького наступний:

  • В. Желіховський – лауреат ІІІ премії Міжнародного конкурсу в м. Кишинеу (2003).
  • Д.Рудько – лауреат ІІІ премії Міжнародного конкурсу в м. Кишинеу (2004).
  • О. Варик – лауреат ІІІ премії Міжнародного конкурсу Київ-Ворзель (2005).
  • Ю. Гаяць – лауреат ІІІ премії Міжнародного конкурсу Київ-Ворзель (2005).
  • Ли Кунь – дипломант Міжнародного конкурсу Київ-Ворзель (2005), Лауреат І премії Міжнародного конкурсу в м. Ялта (2007).
  • О. Юрченко – лауреат ІІ премії  Національного конкурсу в м. Черкаси (Украина).
  • А. Козловський – лауреат ІІІ премії Міжнародного конкурсу Київ-Ворзель (2006), Лауреат І премії Міжнародного конкурсу в м. Ялта (2007).
  • Чень Цзюнь – дипломант Міжнародного конкурсу Київ-Ворзель (2006), Лауреат ІІ премії Міжнародного конкурсу в м. Ялта (2007).
  • Т. Бабчук – дипломант Міжнародного конкурсу Київ-Ворзель (2007), Лауреат І премії Міжнародного конкурсу в м. Ялта (2007).
  • А. Білаш – Гран-прі Міжнародного конкурсу (ансамбль) в м. Ялта (2007).
  • В. Жабняк – Гран-прі Міжнародного конкурсу (ансамбль) в м. Ялта (2007).
  • Ли Хаонін – дипломант Міжнародного конкурсу Київ-Ворзель (2008), Лауреат ІІ премії Міжнародного конкурсу в м. Ялта (2008), Лауреат І премії Міжнародного конкурсу в м. Одеса (2010).
  • Лю Женвей – Лауреат І премії .Мміжнародного конкурсу в м. Ялта (2008).
  • Чень Цзюнь – Лауреат І премії Міжнародного конкурсу в  м. Ялта (2008).
  • О. Конкульовський – Гран-прі Міжнародного конкурсу в м. Ялта (2008).
  • Ло Кунь – Лауреат І премії Міжнародного конкурсу в м. Ялта (2009).
  • Ван Ювей – Лауреат ІІ премії Міжнародного конкурсу м. Ялта (2009), Лауреат ІІІ премії Міжнародного конкурсу Київ-Ворзель (2009), Лауреат ІІ премії Міжнародного конкурсу в м. Єреван (2009), Лауреат ІІ премії Міжнародного конкурсу в м. Одеса (2010).
  • Сун Чжилян – Лауреат ІІ премії Міжнародного конкурсу  м. Ялта (2009).
  • М. Ксіда – Лауреат ІІ премії Міжнародного конкурсу в м. Ялта (2010), Лауреат І премії Міжнародного конкурсу (в складі камерного ансамблю) м. Одеса (2010).
  • М. Любачевський – Гран-прі Міжнародного конкурсу в м. Ялта (2010).
  • Р. Микитей – Гран-прі Міжнародного конкурсу в м. Ялта (2011), Лауреат ІІІ премії Міжнародного конкурсу м. Київ.
  • Л. Пашковський – Лауреат ІІІ премії Інтернаціонального конкурсу в м. Одеса.
  • Цзінь Чжао – Лауреат І премії Міжнародного конкурсу в  м. Одеса, Гран-прі Міжнародного конкурсу в м. Ялта (2012).
  • А. Гаргат – Лауреат ІІ премії Міжнародного конкурсу в м. Одеса (2011).
  • Б. Козуб – Лауреат І премії Міжнародного конкурсу в м. Одеса (2011).
Нагороди

За своє творче життя отримав значну кількість відзнак та нагород: Лауреат І премії Республіканського конкурсу «Виконавців на дерев’яних духових інструментах» (Дніпропетровськ, 1986); Лауреат І премії Міжнародного конкурсу (в складі оркестру Од ВО) (Москва, 1988); Лауреат І премії Міжнародного конкурсу (в складі оркестру Од ВО) (Нідерланди, 1990); Лауреат Гран-прі Міжнародного конкурсу-фестивалю «Південний експрес» (Ялта, 2011); Нагороджений дипломом міського голови м. Одеси за багатолітній вклад в розвиток національного мистецтва; Подяка Міського голови за професійну і творчу майстерність та розвиток Української культури (Теплодар, 2007); Володар Кавалерського Золотого знаку «Ю-ЕКС» №006 «За багаторічну роботу членом журі міжнародного конкурсу» (Ялта, 2008); Грамота «За багаторічну сумлінну працю та самовіддане виховання творців музичного мистецтва та 95-річчя Одеській державній музичній академії імені А.В. Нежданової (2008); Грамота Одеського міської ради «За багаторічну плідну творчу працю, значний внесок у вихованні молодих музикантів та 95-річчя Одеській державній музичній академії імені А.В. Нежданової» (2008); Диплом «За вагомий внесок у справі підготовки студентів та високий професіоналізм і проведення І-Всеукраїнського конкурсу молодих виконавців імені В.С. Антонова (Київ, 2009); Подяка «За високий професіоналізм і підготовку студентів V Всеукраїнського конкурсу “Класичний меридіан”» (Київ, 2009); Подяка Прем’єр-міністра України «За вагомий внесок у забезпечення розвитку національного музичного мистецтва, багаторічну сумлінну працю та високу професійну майстерність (2013); Диплом «За високу виконавську майстерність, професіоналізм та активну участь у IV Міжнародному фестивалі інструментальної музики “Сонячні кларнети” (Житомир, 2013); Грамота «За підготовку і розвиток Української культури і проведення Міжнародного конкурсу-фестивалю “Південний Експрес”» (Ялта, 2013); Диплом оргкомітету ХХІІ міжнародного конкурс імені «Євгена Коки» за виховання і підготовку молодих музикантів (Кишинів, 2016); Диплом «З відмінну роботу в складі журі міжнародного конкурсу імені “IOAN Гойя”» (Румунія, Ясси, 2016); Подяка журі І міжнародного конкурсу-фестивалю мистецтв “Станкович-фест” «За роботу і журі конкурсу-фестивалю»; Подяка оргкомітету обласного конкурс духових оркестрів «За відмінну роботу в складі журі» (Миколаїв, 2017); Диплом «За фахову майстерність та активну участь у проведені міжнародного фестивалю-конкурсу “Музичні перлини”» (Одеса, 2017); Диплом «За фахову роботу у складі журі ІІІ-всеукраїнського конкурсу камерних ансамблів імені В.П. Повзуна» (Одеса 2018); За вагомий внесок у розвиток та популяризацію мистецтва в місті Одеса в 2017 році отримав почесне звання «Достояние Одессы» (Одеса 2017).