професор
Михайлова Наталія Петрівна закінчила спеціальну музичну школу імені професора П.С. Столярського (нині – Одеський державний музичний лицей имені професора П.С.Столярського) по класу педагога Рабинович М.І. 1962 року з відзнакою закінчила Одеську державну консерваторію імені А.В. Нежданової (нині – Одеська національна музична академія імені А. В. Нежданової) по класу професора Старкової М. М. за кваліфікацією: концертний виконавець, педагог, концертмейстер. З 1960 року, ще будучи студенткою, працювала в консерваторії концертмейстером. З 1966 року – викладач кафедри спеціального фортепіано, з 1983 року – на посаді доцента, 1991 року була затверджена у вченому званні доцента, з 1999 року – на посаді професора, з 2009 року – приват-професор.
Неодноразово підвищувала кваліфікацію на стажуваннях та факультеті підвищення кваліфікації у Київській державній консерваторії імені П.І.Чайковського (нині – Національна музична академія України імені П.І.Чайковського), в Московському музично-педагогічному інституті імені Гнесіних та в Південноукраїнському національному педагогічному університеті імені К.Д. Ушинського.
Понад 30 років завідувач педагогічної практики студентів фортепіанного факультету, бере активну участь у науково-методичному забезпеченні навчального процесу. Неодноразово була головою та членом журі Всеукраїнських та Міжнародних конкурсів.
Михайлова Наталія Петрівна виступала з сольними програмами в Одесі та інших містах України, а також з симфонічним оркестром Одеської обласної філармонії, де були виконані Третій концерт С. Рахманінова, Перший концерт П. Чайковського. У концертних програмах та виступах був представлений великий і різноманітний репертуар вітчизняних і зарубіжних композиторів, в тому числі, такі твори, як: Соната h-moll Ф. Ліста, «Нічний Гаспар» М. Равеля, Соната h-moll Ф. Шопена, «Карнавал» Шумана, Соната № 2 Д. Шостаковича, Сонати В.А. Моцарта, Л. ван Бетховена, О. Скрябіна та інші.
У березні 2004 року відбулися її майстер-класи в Пекінської консерваторії, де був відзначений «найвищий рівень майстерності та школи, а також висока захопленість музикою та викладацькою роботою». Майстер-класи відбувалися неодноразово в рамках Всеукраїнських та Міжнародних конкурсів (в проекті «Міжнародна творча майстерня», 2019 рік; у Всеукраїнському фестивалі-конкурсі «Дебют», 2021 рік та онлайн – Китай, Хайнань, 2020 рік.
Михайлова Н.П. неодноразово була головою журі міського фестивалю-конкурсу «Дебют», членом журі дитячих міських конкурсів, обласного конкурсу молодих викладачів-піаністів пам’яті Л.Баренбойма, головою журі V фестивалю-конкурсу «Музична мозаїка» (Южний, Україна), головою журі номінації «Юніор» II та III Південноукраїнського фестивалю-конкурсу пам’яті професора Л. Н. Гінзбург, головою журі Всеукраїнського фестивалю-конкурсу «Дебют», головою журі молодшої категорії Всеукраїнського конкурсу «Apassionata», членом журі Міжнародного конкурсу «Музика єднає нас» та членом журі Всеукраїнського конкурсу премії «Bechstein», Київ.
Понад 30 років Михайлова Н.П. керує педагогічною практикою студентів фортепіанного факультету Одеської національної музичної академії імені А. В. Нежданової, де проводить велику методичну та організаційну роботу: є автором-упорядником Силабусу з педагогічної практики для бакалаврів-піаністів та Силабусу для магістрів-піаністів.
Нею опубліковано ряд науково-методичних робіт, зміст яких пов’язаний з актуальними проблемами фортепіанної педагогіки та виконавства. Це методичні рекомендації, серед яких: «Етюди О.Скрябіна», «Робота над сучасним репертуаром в ДМШ і музичних училищах» та інші, стаття до депонування, присвячена проблемам порівняльного аналізу інтерпретацій, доповіді та тези до Міжнародних науково-теоретичних конференцій, робочі програми з педагогічної практики та інші.
В 2014 році надруковано навчально-методичний посібник для студентів мистецьких закладів III – IV рівнів акредитації «Особливості формування педагогічної майстерності студентів-піаністів у музичному ВНЗ» (рекомендовано Міністерством освіти і науки України)
Протягом багаторічної роботи на кафедрі спеціального фортепіано Наталія Петрівна Михайлова виховала понад 100 учнів, які успішно працюють викладачами та концертмейстерами в ОНМА імені А.В. Нежданової та інших навчальних закладах м. Одеси, а також у різних містах України, Росії, Німеччини, Югославії, Китаю, США. Серед них:
Філатова О.А. – доцент ОНМА імені А.В. Нежданової, кандидат мистецтвознавства, дипломант Міжнародних конкурсів;
Покровська З.Н. – дипломант Міжнародних конкурсів, викладач Одеської ССМШІ імені професора П.С.Столярського;
Ліненко А.Ф. – доктор педагогічних наук, професор Південноукраїнського педагогічного університету імені К. Д. Ушинського;
Показ А.В. – лавреат Міжнародних конкурсів, старший викладач кафедри спеціального фортепіано ОНМА імені А.В. Нежданової.
Студенти класу Н. П. Михайлової брали участь у багатьох Міжнародних конкурсах, отримав звання лавреатів та дипломантів. Серед них:
• Показ А. – II премія на Міжнародному юнацькому конкурсі імені Ф.Шопена (Польща), III премія на Міжнародному конкурсі ім. Коккі (Кишинів, Молдова), спеціальні призи на III та IV Міжнародному конкурсі пам’яті Еміля Гілельса (Одеса, Україна), диплом Міжнародного фестивалю в Англії;
• Ван Лілі – I премія на Міжнародному конкурсі французької музики (Болгарія);
• Чжао Ченсі – II премія на Міжнародному конкурсі ім. Коккі (Кишинів, Молдова);
• Вей Цзя Цзя – III премія на Міжнародному конкурсі «Мистецтво 21 століття» (Київ-Ворзель, Україна);
• Громовий А. – диплом на VI Міжнародному конкурсі пам’яті П.Серебрякова (Волгоград, Росія), Головний приз «Золотий Парнас 2012» на VII Міжнародному фестивалі «Музика без кордонів» (Польща); ІІІ премія на V Міжнародному конкурсі пам’яті Е.Гілельса і спеціальний приз Одеського міського голови «Наша надія» (Одеса , 2012);
• Лу Юйцзюнь – диплом на Міжнародному конкурсі «Мистецтво 21 століття», Гран Прі на Міжнародному конкурсі «Південний експрес» (Ялта, АР Крим);
• Тихоненко І. – I премія на Міжнародному конкурсі (Болгарія) та I премія на Міжнародному конкурсі в Угорщині.
• Хе Івень – дипломант Міжнародного конкурсу «Кримська весна – 2013»;
• Чжен Чен – ІІІ премія Міжнародного конкурсу « Південний експрес » (Ялта, АР Крим, 2012);
• Міхова Наталя – ІІ премія Міжнародного фестивалю-конкурсу (Мюнхен, Німеччина, 2012);
• Лян Чженьюй – І премія Міжнародного конкурсу «Искусство 21 века», (Литва, 2014), ІІ премія III Всеукраїнського конкурсу піаністів премії «Bechstein» (Київ, 2015), ІІ премія VI міжнародного конкурсу піаністів пам’яті Еміля Гілєльса (Одеса, 2015).
• Колодзєй О. – лавреат конкурсу викладачів-піаністів пам’яті Л. Баренбойма (Одеса, 2011).
За останні роки лавреатами Міжнародних конкурсів стали також студенти, магістри та аспіранти: Лі Сяоюй, Доровських А., Чжу Сяоле, Цзян Маньні, Ван Юндань, Осінцев А., Товарницька І., Самбор Д. Студентка Смагіна А. за 2020-2021 учбовий рік стала лавреаткою Міжнародних конкурсів: «Gloria Artis» (Вена), II премія; Гран При (Турція); III премія (Італія); I премія (Сербія).
Щорічно з сольними програмами в ОНМА імені А.В. Нежданової виступають багато студентів та аспірантів класу Михайлової Н.П. У березні 2004 року відбувся сольний концерт студентки Ван Лілі в Пекінської консерваторії (КНР); в серпні 2009, 2010 та 2014, 2015 років – сольні концерти Лу Юйцзюнь в м. Хайнань (КНР). Чжао Юй, Вей Цзя Цзя, Чжао Ченсі також, виступали з сольними програмами в різних містах Китаю. Випускник Показ А. виступає з сольними програмами в багатьох містах України, а також за кордоном.
Наталія Петрівна Михайлова нагороджена 17 дипломами Міжнародних конкурсів за підготовку студентів на високому професійному рівні, медаллю «Ветеран праці» (1984), двома Почесними грамотами Президіума ЦК ВЦСПС (1988, 1989), грамотами ректорату ОНМА імені А. В. Нежданової, двома Почесними грамотами Управління з питань культури та мистецтв Одеської міськради (2004, 2008) та низкою грамот за високопрофесійну роботу в журі Міжнародних та Всеукраїнських конкурсів піаністів.
27 вересня 2013 указом президента України присвоєно почесне звання «Заслужений працівник культури України».