Хор заочного відділення

Студентський хор заочного відділення
Одеської національної музичної академії імені А. В. Нежданової Засновником Одеської хорової школи є Костянтин Костянтинович Пігров – видатний хормейстер, методист, професор, людина надвичайного творчого та організаторського обдарування.

Перші відомості про студентський хор Одеської консерваторії датовані 1922-1923 навчальним роком. Тоді це був жіночий хор, але поступово сформувався змішаний колектив, який з часом стає одним з кращих студентських колективів в країні. В 1936 році в Одеській консерваторії була відкрита кафедра хорового диригування, очолив яку професор К.К. Пігров, та свій офіційний статус творчої лабораторії з підготовки професійних хормейстерів отримав учбовий хор консерваторії. Навчання від початку велося лише на денному відділенні. Пігровській хор виконував твори віденських класиків: В. Моцарта, Й. Гайдна, а також фрагменти з ораторій Г. Генделя, що було в той час творчим тріумфом хорового мистецтва; звучали твори П. Ніщинського, Д. Бортнянського, П. Чеснокова, С. Танєєва, А. Аренського, О. Гречанінова, а також твори одеських композиторів: К. Данькевича, С. Орфєєва, Т. Сидоренко- Малюкової… Велике місце в хоровому репертуарі займало виконання духовної музики та творів видатного українського композитора М. Леонтовича.

1957 рік приніс об’єднаному хору консерваторії і музичного училища світове визнання: художній керівник К. Пігров, хормейстер та диригент Д. Загрецький і студентський хор отримали І премію і золоту медаль лауреата
VI Всесвітнього фестивалю молоді та студентів.
В 1962 році художнім керівником хору став професор, заслужений діяч мистецтв України Дмитро Станіславович Загрецький. Д. Загрецький продовжував розширювати репертуар і працювати над сучасними хоровими
творами Д. Шостаковича, О. Флярковського, О. Кравченка, Б. Лятошинського, І. Шамо, С. Орфеєва. Виконувалися фрагменти Високої меси h-moll І. С. Баха. Яскраву сторінку репертуару складали твори самого Дмитра Станіславовича: «Лишь ты сияй», «Я коротаю жизнь», «Над окошком месяц» та ін.

В 1965 році було відкрито заочне відділення і отримав своє започаткування ще один колектив – хор заочного відділення. Керівником хору було призначено професора Василя Івановича Шипа, а хормейстером та диригентом став Григорій Семенович Ліознов.

З 1980 по 1987 професор, ректор консерваторії В. І. Шип був керівником обох хорів: об’єднаного хорового колективу консерваторії і музичного училища (денне відділення) та хору заочного відділення.

В 1987 році хорові колективи консерваторії і музичного училища були розділені, а з 1988 року і по 2019 керівником студентських хорів стаціонару і заочного відділення консерваторії став професор, заслужений працівник культури України Григорій Семенович Ліознов. В різні роки хормейстерами заочного хору були Ж.Х. Косинський, В.І.Доронін, Н.Г.Заболотна, М.О.Клімов, Г.С.Шпак, О.П. Віла-Боцман, Ю.С. Кучурівський.

В кінці 80-х – на початку 90-х років, коли з’явилася можливість брати участь в міжнародних хорових конкурсах, студентський хор стаціонару став лауреатом численних міжнародних та Всеукраїнських конкурсів. Але й хор
заочного відділення став лауреатом низки престижних конкурсів: Григорій Семенович підсилював звучання заочного хору співаками хорової капели Палацу культури ім. Л. Українки, якою він також керував. І в цьому розширеному складі – хор заочного відділення Одеської консерваторії плюс Заслужена хорова капела Палацу культури ім. Л. Українки – об’єднаний колектив з успіхом брав участь в конкурсах. Результатом стали І премія першого Національного конкурсу ім. М. Леонтовича; перемога в Міжнародному конкурсі ім. Г. Дімітрова (Варна, Болгарія, 1987 та 1989 рр. Крім того, хор заочного відділення виступав в Одесі та інших містах України; гастролював (Фінляндія, Чехословаччина, Болгарія, Латвія, Литва, Грузія, Вірменія та ін.). Таким чином, студенти заочного відділу мали змогу отримувати не лише аудиторні знання та практику хорового співу в традиціях Одеської школи, але й набували досвід концертної, гастрольної, конкурсної діяльності як в Україні, так і за кордоном.

З кінця першого десятиліття 2000-х років із хором заочного відділення академії почали працювати, а з 2019 року очолили його роботу випускники та вихованці одеської хорової школи, лауреати міжнародних конкурсів: старший викладач Олександр Петрович Віла-Боцман та кандидат мистецтвознавства, доцент Юрій Степанович Кучурівський.

В репертуарі хору студентів заочного відділення представлений значний художньо-стильовий діапазон музики – від епохи Барокко і до наших днів, в тому числі, твори західних композиторів: Г. Форе, А. Вівальді, Г. Генделя, Й.
Гайдна, В. Моцарта, Дж. Верді, Дж. Россіні, Дж. Пуччіні, К. Орфа, В. Торміса, Дж. Раттера, К. Дженкінса; репертуар української хорової музики представлений творами М. Вербицького, Д. Бортнянського, М. Колесси, О. Кошиця, М. Леонтовича, М. Лисенка, С. Людкевича, К. Стеценка, Л. Ревуцького, Л. Дичко, Є. Станковича, І. Шамо, О. Яковчука, С. Орфєєва, М. Дацко та ін. Серед жанрів представлені духовна і світська музика, мініатюри і великі форми, численні обробки народних пісень. Такий достатньо об’ємний репертуар постійно поповнюється кращими зразками сучасних хорових творів, а професійні результати і досягнення вихованців заочного відділення доводять високий професіоналізм Одеської хорової школи. Багато вихованців заочного відділу кафедри хорового диригування яскраво проявили себе як виконавці і педагоги; вони відзначені високим почесними і вченими званнями, є переможцями численних всеукраїнських та міжнародних хорових конкурсів і фестивалів. Серед тих, хто отримав «хорову посвяту» в заочному відділенні ОНМА імені А.В. Нежданової назвемо такі прізвища:

  • директор Одеського коледжу мистецтв ім. К.Ф. Данькевича, заслужений працівник культури України, кандидат педагогічних наук Олена Бортнікова,
  • заслужений діяч мистецтв України, доктор мистецтвознавства, професор ОНМА імені А.В. Нежданової Євгенія Бондар,
  • кандидат мистецтвознавства, доцент Уманського педагогічного університету Наталія Пиж’янова
  • заступник директора з виховної роботи, викладач-методист Рівненського музичного коледжу Микола Туровський,
  • завідувачка хоровим відділом Уманського музичного коледжу Юлія Крочак,
  • керівник жіночого хору «Prima vista» Кропивницького музичного коледжу Оксана Трушина,
  • завідувачка хоровим відділом Кропивницького коледжу мистецтв Оксана Шпудейко,
  • заслужений працівник культури України, викладач-методист Кропивницького коледжу мистецтв Алла Татарова,
  • завідувачка хоровим відділом ОССМШ ім. П.С. Столярського Ольга Кузуб,
  • головний диригент музично-драматичного театру, заслужений діяч мистецтв АР Крим Олександр Коваленко,
  • диригент Одеського національного театру опери та балету Маргарита Гриневецька,
  • засновник і диригент хору «Перлини Одеси», лауреат міжнародних конкурсів Лариса Гарбуз,
  • лауреат міжнародних конкурсів, заслужений вчитель Олександр Пархоменко,
  • викладач Чернігівського музичного коледжу Наталія Карпова,
  • викладачі Миколаївського коледжу мистецтв Сергій Голованов та Влада Галустова,
  • викладач ОНМА імені А.В. Нежданової Катерина Овчарук,
  • заслужений діяч мистецтв України Ірина Навоєва,
  • диригент оркестру та хору м. Детройт (США) Світлана Нерубайська,
  • хормейстер Черкаського народного хору Наталія Шмараєва-Гожа, та багато-багато інших.

Сьогодні заочне відділення ОНМА імені А.В. Нежданової залишається єдиним в Україні, де хормейстери практики можуть отримати вищу фахову хорову освіту та підвищити свою кваліфікацію не лише в загальній заочній формі навчання, але в окремому учбовому хорі – хорі заочного відділення, хорі з уславленими та унікальними традиціями заочного навчання хормейстерів, хорі високого рівня професійності, про що свідчать як відгуки Голів державних екзаменаційних комісій, так і професійні досягнення самих випускників.

Інформацію підготувала професор Бондар Є.М.