Мікалоюс  Чюрльоніс 

/145 років від дня народження

Мікалоюс Константінас Чюрльоніс 

  1875  —  1911

  Литовський художник і композитор                                              

Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу chyurlonis-2-930x260.jpg

                                                                                                            «Соната Весни»

Мікалоюс Константінас Чюрльоніс народився 22 вересня 1875 р. у м. Варена в Литві.

Дитинство провів в місті  Друскінінкай, де його батько був органістом. Професійна музична кар’єра почалася в музичній школі і оркестрі князя  М.  Огінського  в  Плунгянах  (1889–1893). Музиці навчався у Варшавському музичному інституті (1894–1899) і  Лейпцігській консерваторії  (1901–1902).

Вчився живопису в художній школі Я.  Каузика (1902–1905) і художньому училищі (1905) у  К.  Стабровського  у  Варшаві.

Чюрльоніс сприяв символізму та югендстилю, був представником періоду кінця століття. Він вважається одним із піонерів абстрактного модерну в Європі. За своє коротке життя Мікалоюс створив близько 400 музичних п’єс, 300 картин, а також безліч літературних творів, віршів.

Мрія про єднання мистецтв знайшла у Мікалоюса Чюрльоніса чи не найкраще своє втілення. Чюрльоніс був музикантом, художником, поетом. Перший професійний литовський композитор закінчив дві консерваторії. Його симфонічні поеми “В лісі” та “Море” є гордістю литовської музики, що має органічний зв’язок із живописними полотнами митця. Найкращі картини Чюрльоніса хвилюють саме своїм “музичним живописом”. “Соната Сонця”, “Соната Весни” – це музика, що звучить у фарбах.

Матеріали про життя і творчість з фонду бібліотеки приведені у фільмі.