110 річниця заснування Одеської національної музичної академії

150 років від дня народження Антоніни Василівни Нежданової

Видатна оперна і камерна співачка (лірико-колоратурне сопрано), педагогиня, докторка мистецтвознавства Антоніна Василівна Нежданова народилася 16 червня 1873 року в селі Крива Балка поблизу Одеси. З раннього дитинства Антоніна співала в церковному хорі. У 1883 ‒ 1891 рр. навчалася в одеській Маріїнській гімназії, по закінченні якої викладала російську і німецьку мови в Одеському міському жіночому училищі. У 1899 ‒1902 рр. навчалася у Московській консерваторії, яку закінчила з малою золотою медаллю. Була прийнята в трупу Великого театру, в якому співала понад 30 років.

Володіючи лірико-колоратурним сопрано дивного тембру, ясністю дикції і віртуозною майстерністю Антоніна Нежданова стала улюбленицею публіки. До її репертуару входили партії в операх «Сорочинський ярмарок» Мусоргського в редакції Ю. Сахновського (1925, партія Парасі), «Любов до трьох апельсинів» С. Прокоф’єва (1927, партія Нінетти). Серед партій також Людмила («Руслан і Людмила»), Тетяна («Євгеній Онєгін»), Іоланта («Іоланта»), Снігурка («Снігурка»), Шемаханська цариця («Золотий півник»), Ельза («Лоенґрін») та інші. Великий і різноманітний камерний репертуар співачки налічував 700 творів.

За життя вона була визнана однією з найкращих співачок світу. Крім численних нагород та відзнак, вона мала звання «Цариця оперної сцени». Співати з нею на одній сцені вважали за честь Енріко Карузо, Тітта Руффо, Федір Шаляпін. Співачка вела також велику концертну діяльність, в її репертуарі значне місце займали народні пісні, зокрема українські.

Покинувши сцену, Антоніна Нежданова займалася музично-педагогічною діяльністю, ставши професоркою Московської консерваторії, докторкою мистецтвознавчих наук.

Померла Антоніна Василівна Нежданова 26 червня 1950 року. Ім’я Антоніни Нежданової з 1950 року носить Одеська консерваторія. На честь артистки названо астероїд 4361 Нежданова.

В фільмі представлені матеріали з фонду бібліотеки про життя та творчість співачки.