Ректор

Одеська національна музична академія :: Керівництво :: Сокол Олександр Вікторович
Сокол Олександр Вікторович
 • доктор мистецтвознавства
 • професор
 • заслужений діяч мистецтв України
 • член-кореспондент Національної академії мистецтв України
 • академік Академії наук Вищої освіти України
 • Ректор Одеської національної музичної академії імені А. В. Нежданової
 • в.о. завідувача кафедри теорії музики та композиції
 • Голова спеціалізованої Вченої ради Одеської державної музичної академії імені А. В. Нежданової з захисту кандидатських дисертацій зі спеціальності 17.00.03 “Музичне мистецтво”
 • Голова Одеської організації Національної спілки композиторів України
 • Голова Одеського відділення Всеукраїнської Національної музичної спілки України
 • Генеральний директор Міжнародного конкурсу піаністів пам’яті Еміля Гілельса
 • Генеральний директор Першого Міжнародного конкурсу вокалістів пам’яті Антоніни Нежданової
 • Генеральний директор Першого Всеукраїнського конкурсу камерних ансамблів імені В. П. Повзуна
 • Генеральний директор Першого Всеукраїнського конкурсу молодих виконавців на дерев’яних духових інструментах на честь професора К. Е. Мюльберга
 • Член Координаційної ради з питань мистецької освіти і науки при Національної академії мистецтв України
 • концертний виконавець, композитор, музикознавець

Біографія:

Олександр Вікторович Сокол народився 1 березня 1944 року в місті Херсоні (Херсонська область, Україна). У вересні 1950 року був прийнятий до середньої школи № 13 міста Херсону. Під час навчання в середній школі займався в Херсонській музичній школі № 1 (1956-1959 рр.) за спеціальностями: «баян» – у Ващенка І. Ф., «композиція»  – у В. В. Павковича і «теорія музики – у О. С. Штейнберга.  Закінчивши достроково (за 4 роки) музичну школу, у 1959 році вступив до Одеського музичного училища за спеціальністю «народні інструменти», яке закінчив з відзнакою у 1963 році. Під час навчання в училищі, з 1960 по 1965 роки працював артистом оркестру Одеського російського драматичного театру імені А. Іванова.

З 1963 року – студент Одеської державної консерваторії імені А. В. Нежданової (спеціалізація «баян»).  В 1968 році, після закінчення з відзнакою ОДК, одержав призначення на роботу в Одеське культурно-освітнє училище, в якому працював до 1971 року і звільнився у зв'язку з переходом на роботу в Одеську державну консерваторію імені А. В. Нежданової.  З 1968 по 1970 роки навчався на заочному відділенні Одеської консерваторії за фахом «музикознавство», закінчивши яку одержав диплом з відзнакою і був рекомендований до аспірантури.

З 1969 року працював в Одеській державній консерваторії імені А. В. Нежданової на посаді викладача кафедри теорії музики та композиції, з 1975 року – старшого викладача. 1971 року вступив до аспірантури Київської державної консерваторії імені П. І. Чайковського за фахом «теорія музики» (науковий керівник – професор Н. О. Герасимова-Персидська), яку закінчив у 1975 році. В 1977 році захистив кандидатську дисертацію та отримав вчений ступінь кандидата мистецтвознавства.

1977 року призначений виконуючим обов’язки, а 1978 року – обраний завідувачем кафедри теорії музики та композиції Одеської державної консерваторії. На цю посаду був переобраний у 1985-му, 1989-му, 1990-му,  1996-му,  2001-му, 2006-му, 2011-му роках. 1980 року затверджений у вченому званні доцента. На протязі 1983 - 1985 років перебував на посаді старшого наукового співробітника; 1986 -  2000 років –  працював на посаді проректора з навчальної роботи Одеської державної консерваторії. В 1987 році був прийнятий до Спілки композиторів СРСР (на теперішній час – Одеська організація Національної спілки композиторів України). З 1990 по 1995 роки був обраний народним депутатом районної Ради Центрального району міста Одеси.

1991 року затверджений у вченому званні професора. 1992 року за наукову роботу «Структура музикознавства» одержав Дипломі другу премію Міністерства культури і мистецтв України.

1996 року захистив докторську дисертацію і отримав вчений ступінь доктора мистецтвознавстваза спеціальністю 17.00.03 «Музичне мистецтво».

У грудні 1997 року обраний членом-кореспондентом Академії мистецтв України (відділ теорії та історії мистецтв) і академіком Академії наук Вищої школи (зараз – освіти) України (відділ філології і мистецтвознавства).

1998 року призначений членом робочої групи Міністерства культури і мистецтв України з розробки складових нормативного та навчально-методичного забезпечення підготовки фахівців освітньо-кваліфікаційного рівнів бакалавр, спеціаліст, магістр. 09 грудня 1998 року Постановою президії Вищої атестаційної комісії України за номером 06-76-06/397 призначений членом Експертної ради ВАК України з мистецтвознавства (перебував до 2001 року).

13 квітня 2000 року Наказом Міністерства культури і мистецтв України за номером 171-х призначений виконуючим обов’язки ректора Одеської державної консерваторії імені А. В. Нежданової. З 20 червня 2000 року – ректор Одеської державної консерваторії (відповідно до виборів колективу ОДК та контракту з Міністром культури та мистецтв України).

2000 року обраний Головою Одеського відділення Національної Всеукраїнської музичної спілки України. В 2001 році став Президентом Одеського благодійного фонду імені Еміля Гілельса (до теперішнього часу). У тому ж році став Генеральним директором Першого Міжнародного конкурсу піаністів пам’яті Еміля Гілельса.

2001 року Сокол О. В. нагороджений Почесним дипломом Президії Академії мистецтв України «За вагомий внесок у підготовку фахівців музичного мистецтва» та Почесною грамотою Управління освіти і науки Одеської обладміністрації «За багаторічну наукову діяльність, особливі заслуги».

2003 року – Сокол О.В. – Генеральний директор Другого Міжнародного конкурсу піаністів пам’яті Еміля Гілельса. Конкурс прийнято до Української асоціацій Міжнародних конкурсів. У вересні 2004 року – член оргкомітету і член журі Міжнародного конкурсу скрипалів імені Д. Ойстраха (Одеса, 7-18 вересня). У жовтні 2004 року обраний ГоловоюОдеської організації Національної спілки композиторів України.

За роки роботи ректором Сокол О. В. зробив наступне:

 • З 2000 року затвердив 4-й рівень акредитації ОДМА у цілому. Створив та очолив спеціалізовану вчену раду з захисту кандидатських дисертації з спеціальності 17.00.03 «Музичне мистецтво». Відкрив магістратуру, наукову аспірантуру, докторантуру зі спеціальності 17.00.03 «Музичне мистецтво», спеціальність «Культурологія» (напрям «Культура»), кафедру «Сучасної музики і культурології», факультативи з джазової вокальної імпровізації, вокального ансамблю, артистів музичної комедії. Створив авторський курс «Логіка та основи наукових досліджень» для музикознавців і магістрів.
 • 2003 року колектив ОДМА і Сокол О. В. нагороджені Почесною грамотою Кабінету Міністрів України «За вагомий особистий внесок у розвиток національної культури і мистецтва, високий професіоналізм» (рішення № 6787 від 20 листопада 2003 року) та Почесною грамотою Південного наукового центру НАН України та Ради ректорів вищих навчальних закладів Одеського регіону.
 • 12 лютого 2004 року Сокол О. В нагороджений Почесною відзнакою Міністерства культури і мистецтв України «За досягнення в розвитку культури і мистецтва».
 • У квітні-травні 2004 року очолив делегацію Одеської музичної академії, яка виїжджала до Вищої музичної школи м. Фрайбурга для вирішення питань співробітництва. Виступав на зустрічі делегації ОДМА з Сенатом Вищої музичної школи. Прочитав доповіді «Теорія музичної артикуляції» для професорів і студентів Фрайбургської Вищої музичної школи і Брюссельської консерваторії.
 • 1 березня 2004 року Соколу О. В. присвоєно Почесне звання «заслужений діяч мистецтв України».Наказ Президента України № 260/2004.
 • В 2004 році колектив ОДМА і Сокол О. В нагороджені Срібною медаллю Академії мистецтв України. Постановою Президії Академії наук Вищої школи України від 20 листопада 2004 року, протокол № 8, присуджено Диплом лауреата нагороди Ярослава Мудрого«За значний здобуток у галузі науки і техніки». 
 • 17 листопада 2005 року – переобраний колективом ОДМА на посаду ректора та затверджений ректором 19 листопада 2005.
 • 2006 року – Сокол О. В. – Генеральний директор Третього Міжнародного конкурсу піаністів пам’яті Еміля Гілельса. 4 листопада 2006 року Сокол О. В. нагороджений Почесною грамотою Одеської обласної ради„За організацію і проведення Третього Міжнародного конкурсу піаністів пам'яті Е. Гілельса, вагомий особистий внесок у розвиток вітчизняної культури і мистецтва”.
 • 2009 року в Одеській державній музичній академії проведено XІV Одеський обласний конкурс юних композиторів «Art of Composition». У проведенні цих конкурсів (раз в два роки) ініціатором, членом, головою журі є О. В. Сокол.
 • Розширені міжнародні зв’язки ОДМА. Підписано багато нових угод про співробітництво Одеської музичної академії з Тяньцзінем, Чанчунем, Гуанчжоу, Брюсселем, договори з Гданськом, Варшавою, Кьольном, Москвою, Новосибірськом. Цей список щорічно продовжується. Швейцарська меценатка Тетяна Шиндлер (м. Цюріх), на честь підтримки Міжнародних конкурсів піаністів пам’яті Еміля Гілельса подарувала ОДМА новий елітний рояль міжнародного класу «Стенвей».   
 • 2007 року Сокол О. В. – Голова оргкомітету Другого Всеукраїнського академічного огляду-конкурсу молодих піаністів пам'яті професора Олександра Бугаєвського. Конкурс було проведено 29 березня – 1 квітня 2007 року в місті Херсоні на базі Херсонського музичного училища.
 • Наприкінці 2007 року опублікована монографія Сокола О. В. «Исполнительские ремарки, образ мира и музыкальный стиль» (Одеса: Моряк, 2007. – 276 с.).
 • 2007 року за результатами рейтингу ЮНЕСКО і Міністерства освіти и науки України, проведеного серед ВНЗ III-IV рівня акредитації, Одеській державній музичній академії імені А. В. Нежданової присуджено ПЕРШЕ МІСЦЕ у рейтингу українських ВНЗ культури, мистецтва, живопису, скульптури і дизайну. Також у 2007 році колектив ОДМА нагороджений Президією Академії мистецтв України Срібною медаллю «за творчі досягнення». 
 • 18 січня 2008 року Одеська музична академія імені А. В. Нежданової нагороджена ДИПЛОМОМ ПЕРЕМОЖЦЯ В НОМІНАЦІЇ «ЛІДЕР У СФЕРІ ОСВІТИ» щорічного рейтингу популярності «Народне визнання-2007» людей й подій Одеси і Пам’ятним вимпелом переможця.
 • 30 вересня 2008 року Сокол О.В. – організатор і керівник конференції та концерту скрипалів в ОДМА, присвяченого сторіччю з дня народження геніального музиканта, одесита Давида Ойстраха.
 • 30-31 жовтня 2008 року були проведені в Одеській державній філармонії концерти з серії «Музичні династії Одеси», в яких прийняли участь професор, лауреат Міжнародних конкурсів, одесит Євген Могилевський (голова трьох Міжнародних конкурсів піаністів пам’яті Еміля Гілельса) та його сини – Олександр Могилевський та Максим Могилевський (Брюссельська королівська консерваторія, Бельгія). Така ж акція «Музичні династії Одеси» була проведена у 2005 році.
 • З 2008 року Сокол О. В. – член Одеської обласної Науково-технічної ради;
 • З 2014 року Сокол О.В. – член Координаційної ради з питань мистецької освіти і науки при Національної академії мистецтв України (Лист від 30.05.2014 НАМУ).

Протягом 2008 - 2014 рр.:

 • В 2009 році рішенням Атестаційної колегії Міністерства освіти і науки України в Одеській музичній академії відкрито докторантуру зі спеціальності 17.00.03 «Музичне мистецтво». Перші два прийнятих докторанти Єргієв І. Д. і Семенов Ю. Є. (науковий консультант Сокол О. В.). З 2009 року по 2011 рік Сокол О. В. призначений членом Атестаційної колегії Міністерства освіти і науки України, з 2011 року – членом Експертної ради з питань культури, мистецтва і туризму Державної акредитаційної комісії України, з 2014 року – членом Координаційної ради з питань мистецької освіти і науки при Національної академії мистецтв України.
 • 2009 року за результатами оцінки громадської акції «Флагмани освіти і науки України» ОДМА нагороджена ДИПЛОМОМ «За вагомий внесок у розвиток іміджу освіти і науки України»
 • У листопаді 2009 року Сокол О. В. – Генеральний директор Четвертого Міжнародного конкурсу піаністів пам’яті Еміля Гілельса. Рішенням Міжнародної комісії конкурс був прийнятий до Асоціації всесвітніх конкурсів піаністів і каталогів. 25 грудня 2009 року колектив ОДМА нагороджений Дипломом переможця в номінації «Музична подія року»рейтингу популярності «Народне визнання – 2009» – за проведення Четвертого Міжнародного конкурсу піаністів пам’яті Еміля Гілельса. Генеральний директор конкурсу – ректор ОДМА ім. А. В. Нежданової Олександр Сокол”.
 • Наказом Президента України № 977/2009 від 30 листопада 2009 р. Сокол О. В. нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ступеня.            
 • У квітні 2010 року Сокол О. В. переобраний Головою Одеської організації Національної Спілки композиторів України.
 • В 2010 році, 8-16 жовтня, за підтримкою Міністерства культури і туризму України, Одеською державною музичною академією проведений Перший Міжнародний конкурс вокалістів пам’яті Антоніни Нежданової, ім’я якої присвоєно Радою Міністрів СРСР Одеській державній консерваторії в 1950 році. Генеральний директор конкурсу – ректор ОДМА імені А. В. Нежданової О. В. Сокол. Перший Міжнародний конкурс вокалістів пам’яті Антоніни Нежданової визнаний кращою музичною подією року у рейтингу популярності людей та подій Півдня України.
 • Наказом Міністерства культури і мистецтв України від 17.12.2010 року за результатами виборів ректора колективом ОДМА Сокол О. В. призначений ректором Одеської державної музичної академії імені А. В. Нежданової.
 • У Концертних сезонах Одеської обласної філармонії участь в абонементних концертах «Вокальна музика» студентів і викладачів кафедри сольного співу – солістів Одеського національного академічного театру опери та балеті та Одеського академічного театру музичної комедії імені М. Водяного.
 • У Концертних сезонах Одеської обласної філармонії участь в абонементних концертах «Зірки, запалені генієм…» лауреатів і дипломантів Міжнародних конкурсів піаністів пам’яті Еміля Гілельса.
 • З 6 по 7 березня 2014 року ОНМА імені А. В. Нежданової та кафедрою сольного співу був проведений конкурс присвячений 200-річчю з дня народження Т.Г. Шевченка.
 • 23-25 березня 2014 року ОНМА імені А. В. Нежданової та кафедрою камерних ансамблів проведено І Всеукраїнський конкурс камерних ансамблів імені В. П. Повзуна (Генеральний директор – ректор ОНМА імені А. В. Нежданової, член-кореспондент Національної академії мистецтв України, доктор мистецтвознавства, професор, заслужений діяч мистецтв України, зав. кафедрою теорії музики та композиції Сокол О. В.).
 • 27-30 березня 2014 року ОНМА імені А. В. Нежданової та кафедрою оркестрових духових та ударних інструментів проведено І Всеукраїнський конкурс молодих виконавців на дерев’яних духових інструментах на честь професора К. Е. Мюльберга (Генеральний директор – ректор ОНМА імені А. В. Нежданової, член-кореспондент Національної академії мистецтв України, доктор мистецтвознавства, професор, заслужений діяч мистецтв України, зав. кафедрою теорії музики та композиції Сокол О. В.).
 • Трудовий колектив ОНМА імені А. В. Нежданової нагороджений Почесною грамотою від Кабінету Міністрів України «За вагомий внесок у розвиток національного музичного мистецтва та високу професійну майстерність» (Почесна грамота від 29 травня 2013 року № 24259).
 • У вересні 2014 року колективу ОНМА імені А. В. Нежданової та ректору Соколу О. В. присвоєно медіа групою «Глас» звання «Надбання Одеси».