Ректор

Одеська національна музична академія :: Керівництво :: Сокол Олександр Вікторович
Сокол Олександр Вікторович
 • доктор мистецтвознавства
 • професор
 • заслужений діяч мистецтв України
 • член-кореспондент Національної академії мистецтв України
 • академік Академії наук Вищої освіти України
 • Ректор Одеської національної музичної академії імені А.В.Нежданової
 • Голова спеціалізованої Вченої ради Одеської державної музичної академії імені А.В.Нежданової з захисту кандидатських дисертацій зі спеціальності 17.00.03 “Музичне мистецтво”
 • Голова Одеської організації Національної спілки композиторів України
 • Голова Одеського відділення Всеукраїнської Національної музичної спілки України
 • Генеральний директор Міжнародних і Всеукраїнських конкурсів, які проводить ОНМА імені А.В.Неждланової
 • Член Координаційної ради з питань мистецької освіти і науки при Національної академії мистецтв України
 • концертний виконавець, композитор, музикознавець

Біографія:

Олександр Вікторович Сокол народився 1 березня 1944 року в місті Херсон (Херсонська область, Україна). У вересні 1950 року був прийнятий до середньої школи № 13 міста Херсону. Під час навчання в середній школі займався в Херсонській музичній школі № 1 (1956-1959 рр.) за спеціальностями: «баян» – у Ващенка І. Ф., «композиція» – у В. В. Павковича і «теорія музики – у О. С. Штейнберга. Закінчивши достроково (за 4 роки) музичну школу, у 1959 році вступив до Одеського музичного училища за спеціальністю «народні інструменти», яке закінчив з відзнакою у 1963 році. Під час навчання в училищі, з 1960 по 1965 роки працював артистом оркестру Одеського російського драматичного театру імені А. Іванова.

З 1963 року – студент Одеської державної консерваторії імені А. В. Нежданової (спеціалізація «баян»). В 1968 році, після закінчення з відзнакою ОДК, одержав призначення на роботу в Одеське культурно-освітнє училище, в якому працював до 1971 року і звільнився у зв'язку з переходом на роботу в Одеську державну консерваторію імені А. В. Нежданової. З 1968 по 1970 роки навчався на заочному відділенні Одеської консерваторії за фахом «музикознавство», закінчивши яку одержав диплом з відзнакою і був рекомендований до аспірантури.

З 1969 року працював в Одеській державній консерваторії імені А. В. Нежданової на посаді викладача кафедри теорії музики та композиції, з 1975 року – старшого викладача. 1971 року вступив до аспірантури Київської державної консерваторії імені П. І. Чайковського за фахом «теорія музики» (науковий керівник – професор Н. О. Герасимова-Персидська), яку закінчив у 1975 році. В 1977 році захистив кандидатську дисертацію та отримав вчений ступінь кандидата мистецтвознавства.

1977 року призначений виконуючим обов’язки, а 1978 року – обраний завідувачем кафедри теорії музики та композиції Одеської державної консерваторії. На цю посаду був переобраний у 1985-му, 1989-му, 1990-му, 1996-му, 2001-му, 2006-му, 2011-му роках. 1980 року затверджений у вченому званні доцента. На протязі 1983 - 1985 років перебував на посаді старшого наукового співробітника; 1986 - 2000 років – працював на посаді проректора з навчальної роботи Одеської державної консерваторії. В 1987 році був прийнятий до Спілки композиторів СРСР (на теперішній час – Одеська організація Національної спілки композиторів України). З 1990 по 1995 роки був обраний народним депутатом районної Ради Центрального району міста Одеси.

1991 року затверджений у вченому званні професора. 1992 року за наукову роботу «Структура музикознавства» одержав Дипломі другу премію Міністерства культури і мистецтв України.

1996 року захистив докторську дисертацію і отримав вчений ступінь доктора мистецтвознавстваза спеціальністю 17.00.03 «Музичне мистецтво».

У грудні 1997 року обраний членом-кореспондентом Академії мистецтв України (відділ теорії та історії мистецтв) і академіком Академії наук Вищої школи (зараз – освіти) України (відділ філології і мистецтвознавства).
1998 року призначений членом робочої групи Міністерства культури і мистецтв України з розробки складових нормативного та навчально-методичного забезпечення підготовки фахівців освітньо-кваліфікаційного рівнів бакалавр, спеціаліст, магістр. 09 грудня 1998 року Постановою президії Вищої атестаційної комісії України за номером 06-76-06/397 призначений членом Експертної ради ВАК України з мистецтвознавства (перебував до 2001 року).

13 квітня 2000 року Наказом Міністерства культури і мистецтв України за номером 171-х призначений виконуючим обов’язки ректора Одеської державної консерваторії імені А. В. Нежданової. З 20 червня 2000 року – ректор Одеської державної консерваторії (відповідно до виборів колективу ОДК та контракту з Міністром культури та мистецтв України).
2000 року обраний Головою Одеського відділення Національної Всеукраїнської музичної спілки України. В 2001 році став Президентом Одеського благодійного фонду імені Еміля Гілельса (до теперішнього часу). У тому ж році став Генеральним директором Першого Міжнародного конкурсу піаністів пам’яті Еміля Гілельса.

2001 року Сокол О. В. нагороджений Почесним дипломом Президії Академії мистецтв України «За вагомий внесок у підготовку фахівців музичного мистецтва» та Почесною грамотою Управління освіти і науки Одеської обладміністрації «За багаторічну наукову діяльність, особливі заслуги».

2003 року – Сокол О.В. – Генеральний директор Другого Міжнародного конкурсу піаністів пам’яті Еміля Гілельса. Конкурс прийнято до Української асоціацій Міжнародних конкурсів. У вересні 2004 року – член оргкомітету і член журі Міжнародного конкурсу скрипалів імені Д. Ойстраха (Одеса, 7-18 вересня). У жовтні 2004 року обраний ГоловоюОдеської організації Національної спілки композиторів України.

За роки роботи ректором Сокол О. В. зробив наступне:

 • З 2000 року затвердив 4-й рівень акредитації ОДМА у цілому. Створив та очолив спеціалізовану вчену раду з захисту кандидатських дисертації з спеціальності 17.00.03 «Музичне мистецтво». Відкрив магістратуру, наукову аспірантуру, докторантуру зі спеціальності 17.00.03 «Музичне мистецтво», спеціальність «Культурологія» (напрям «Культура»), кафедру «Сучасної музики і культурології», факультативи з джазової вокальної імпровізації, вокального ансамблю, артистів музичної комедії. Створив авторський курс «Логіка та основи наукових досліджень» для музикознавців і магістрів.
 • 2003 року колектив ОДМА і Сокол О. В. нагороджені Почесною грамотою Кабінету Міністрів України «За вагомий особистий внесок у розвиток національної культури і мистецтва, високий професіоналізм» (рішення № 6787 від 20 листопада 2003 року) та Почесною грамотою Південного наукового центру НАН України та Ради ректорів вищих навчальних закладів Одеського регіону.
 • 12 лютого 2004 року Сокол О. В нагороджений Почесною відзнакою Міністерства культури і мистецтв України «За досягнення в розвитку культури і мистецтва».
 • У квітні-травні 2004 року очолив делегацію Одеської музичної академії, яка виїжджала до Вищої музичної школи м. Фрайбурга для вирішення питань співробітництва. Виступав на зустрічі делегації ОДМА з Сенатом Вищої музичної школи. Прочитав доповіді «Теорія музичної артикуляції» для професорів і студентів Фрайбургської Вищої музичної школи і Брюссельської консерваторії.
 • 1 березня 2004 року Соколу О. В. присвоєно Почесне звання «Заслужений діяч мистецтв України» (Наказ Президента України № 260/2004).
 • В 2004 році колектив ОДМА і Сокол О. В нагороджені Срібною медаллю Академії мистецтв України. Постановою Президії Академії наук Вищої школи України від 20 листопада 2004 року, протокол № 8, присуджено Диплом лауреата нагороди Ярослава Мудрого «За значний здобуток у галузі науки і техніки»
 • 17 листопада 2005 року – переобраний колективом ОДМА на посаду ректора та затверджений ректором 19 листопада 2005.
 • 2006 року – Сокол О. В. – Генеральний директор Третього Міжнародного конкурсу піаністів пам’яті Еміля Гілельса. 4 листопада 2006 року Сокол О. В. нагороджений Почесною грамотою Одеської обласної ради “За організацію і проведення Третього Міжнародного конкурсу піаністів пам'яті Е. Гілельса, вагомий особистий внесок у розвиток вітчизняної культури і мистецтва”.
 • 2009 року в Одеській державній музичній академії проведено XІV Одеський обласний конкурс юних композиторів «Art of Composition». У проведенні цих конкурсів (раз в два роки) ініціатором, членом, головою журі є О. В. Сокол.
 • Розширені міжнародні зв’язки ОДМА. Підписано багато нових угод про співробітництво Одеської музичної академії з мм. Тяньцзінь, Чанчунь, Гуанчжоу, Брюссель, договори з мм. Гданськ, Варшава, Кельн, Москва, Новосибірськ. Цей список щорічно продовжується. Швейцарська меценатка Тетяна Шиндлер (м. Цюріх), на честь підтримки Міжнародних конкурсів піанісів пам’яті Еміля Гілельса подарувала ОДМА новий елітний рояль міжнародного класу «Стенвей». 
 • 2007 року Сокол О. В. – Голова оргкомітету Другого Всеукраїнського академічного огляду-конкурсу молодих піаністів пам'яті професора Олександра Бугаєвського. Конкурс було проведено 29 березня – 1 квітня 2007 року в місті Херсон на базі Херсонського музичного училища.
 • Наприкінці 2007 року опублікована монографія Сокола О. В. «Исполнительские ремарки, образ мира и музыкальный стиль» (Одеса: Моряк, 2007. – 276 с.).
 • 2007 року за результатами рейтингу ЮНЕСКО і Міністерства освіти та науки України, проведеного серед ВНЗ III-IV рівня акредитації, Одеській державній музичній академії імені А. В. Нежданової присуджено ПЕРШЕ МІСЦЕ у рейтингу українських ВНЗ культури, мистецтва, живопису, скульптури і дизайну. Також у 2007 році колектив ОДМА нагороджений Президією Академії мистецтв України Срібною медаллю «за творчі досягнення». 
 • 18 січня 2008 року Одеська музична академія імені А. В. Нежданової нагороджена ДИПЛОМОМ ПЕРЕМОЖЦЯ В НОМІНАЦІЇ «ЛІДЕР У СФЕРІ ОСВІТИ» щорічного рейтингу популярності «Народне визнання-2007» людей й подій Одеси і Пам’ятним вимпелом переможця.
 • 30 вересня 2008 року Сокол О.В. – організатор і керівник конференції та концерту скрипалів в ОДМА, присвяченого сторіччю з дня народження геніального музиканта, одесита Давида Ойстраха.
 • 30-31 жовтня 2008 року були проведені в Одеській державній філармонії концерти з серії «Музичні династії Одеси», в яких прийняли участь професор, лауреат Міжнародних конкурсів, одесит Євген Могилевський (голова трьох Міжнародних конкурсів піаністів пам’яті Еміля Гілельса) та його сини – Олександр Могилевський та Максим Могилевський (Брюссельська королівська консерваторія, Бельгія). Така ж акція «Музичні династії Одеси» була проведена у 2005 році.
 • З 2008 року Сокол О. В. – член Одеської обласної Науково-технічної ради;
 • З 2014 року Сокол О.В. – член Координаційної ради з питань мистецької освіти і науки при Національної академії мистецтв України (Лист від 30.05.2014 НАМУ).
 • За запрошенням Міністерства культури України Сокол О.В. – учасник засідання робочої групи (ректорів вищих навчальних музичних закладів мистецтва) з питань музичної освіти в умовах реформування під керівництвом заступника Міністра культури України Карандєєва Р.В. у Національній академії мистецтв України імені П.І.Чайковського (30 вересня 2015 року). 
 • Сокол О.В. – Генеральний директор VI Міжнародного конкурсу піаністів пам’яті Еміля Гілельса (проведення: 20-29 жовтня 2015 року). 
 • Сокол О.В. – Генеральний директор І Всеукраїнського конкурсу виконавців на мідних духових інструментах пам’яті професора Л.Я.Могилевського (23-26 березня 2016 р. – ОНМА. Вступне слово О.В,Сокола). 
 • Сокол О.В. – Генеральний директор ІІ Всеукраїнського конкурсу камерних ансамблів імені В.П.Повзуна (19-22 березня 2016 р. – Одеса. Україна, ОНМА імені А.В.Нежданової. Вступне слово О.Сокола). 
 • Сокол О.В. – Голова оргкомітету Всеукраїнської науково-творчої конференції «Одеська хорова школа: традиції та новації», присвячена 140-річчю з дня народження К.К.Пігрова та 80-річчю кафедри хорового диригування ОНМА імені А.В.Нежданової (Одеса, 4 листопада 2016 року. Вступне слово і доповідь Сокола О.В.).
 • Сокол О.В. – Генеральний директор І Всеукраїнського конкурсу юніорів вокально-хорового мистецтва «Перлини моєї країни» пам’яті Анатолія Авдієвського (Одеса, ОНМА імені А.В.Нежданової, 17-20 листопада 2016 року. Вступне слово Сокола О.В.). 
 • 31 травня 2017 року ОНМА імені А.В.Нежданової за пропозицією НАМ України була проведена фестивальна творча акція – гала-концерт «Мистецтво молодих – 2017». В ній прийняли участь студенти, аспіранти Національних музичних академій Києва, Львова, Одеси. Харкова.
 • 26-29 жовтня 2017 року ОНМА імені А.В.Нежданової проведено Всеукраїнський конкурс вокалістів «Співуча Україна» пам’яті Ольги Благовидової.

Протягом 2008 – 2017 рр.:

 • В 2009 році рішенням Атестаційної колегії Міністерства освіти і науки України в Одеській музичній академії відкрито докторантуру зі спеціальності 17.00.03 «Музичне мистецтво». Перші два прийнятих докторанти Єргієв І. Д. і Семенов Ю. Є. (науковий консультант Сокол О. В.). З 2009 року по 2011 рік Сокол О. В. призначений членом Атестаційної колегії Міністерства освіти і науки України, з 2011 року – членом Експертної ради з питань культури, мистецтва і туризму Державної акредитаційної комісії України, з 2014 року – членом Координаційної ради з питань мистецької освіти і науки при Національної академії мистецтв України.
 • 2009 року за результатами оцінки громадської акції «Флагмани освіти і науки України» ОДМА нагороджена ДИПЛОМОМ «За вагомий внесок у розвиток іміджу освіти і науки України»
 • У листопаді 2009 року Сокол О. В. – Генеральний директор Четвертого Міжнародного конкурсу піаністів пам’яті Еміля Гілельса. Рішенням Міжнародної комісії конкурс був прийнятий до Асоціації всесвітніх конкурсів піаністів і каталогів. 25 грудня 2009 року колектив ОДМА нагороджений Дипломом переможця в номінації «Музична подія року» рейтингу популярності «Народне визнання – 2009» – за проведення Четвертого Міжнародного конкурсу піаністів пам’яті Еміля Гілельса. Генеральний директор конкурсу – ректор ОДМА ім. А. В. Нежданової Олександр Сокол”.
 • Наказом Президента України № 977/2009 від 30 листопада 2009 р. Сокол О. В. нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ступеня. 
 • У квітні 2010 року Сокол О. В. переобраний Головою Одеської організації Національної Спілки композиторів України.
 • В 2010 році, 8-16 жовтня, за підтримкою Міністерства культури і туризму України, Одеською державною музичною академією проведений І Міжнародний конкурс вокалістів пам’яті Антоніни Нежданової, ім’я якої присвоєно Радою Міністрів СРСР Одеській державній консерваторії в 1950 році. Генеральний директор конкурсу – ректор ОДМА імені А. В. Нежданової О. В. Сокол. Перший Міжнародний конкурс вокалістів пам’яті Антоніни Нежданової визнаний кращою музичною подією року у рейтингу популярності людей та подій Півдня України.
 • Наказом Міністерства культури і мистецтв України від 17.12.2010 року за результатами виборів ректора колективом ОДМА Сокол О. В. призначений ректором Одеської державної музичної академії імені А.В.Нежданової.
 • У Концертних сезонах Одеської обласної філармонії участь в абонементних концертах «Вокальна музика» студентів і викладачів кафедри сольного співу – солістів Одеського національного академічного театру опери та балеті та Одеського академічного театру музичної комедії імені М. Водяного.
 • У Концертних сезонах Одеської обласної філармонії участь в абонементних концертах «Зірки, запалені генієм…» лауреатів і дипломантів Міжнародних конкурсів піаністів пам’яті Еміля Гілельса.
 • З 6 по 7 березня 2014 року ОНМА імені А. В. Нежданової та кафедрою сольного співу був проведений Конкурс, присвячений 200-річчю з дня народження Т.Г. Шевченка.
 • 23-25 березня 2014 року ОНМА імені А. В. Нежданової та кафедрою камерних ансамблів проведено І Всеукраїнський конкурс камерних ансамблів імені В. П. Повзуна (Генеральний директор – ректор ОНМА імені А. В. Нежданової, член-кореспондент Національної академії мистецтв України, доктор мистецтвознавства, професор, заслужений діяч мистецтв України, зав. кафедрою теорії музики та композиції Сокол О. В.).
 • 27-30 березня 2014 року ОНМА імені А. В. Нежданової та кафедрою оркестрових духових та ударних інструментів проведено І Всеукраїнський конкурс молодих виконавців на дерев’яних духових інструментах на честь професора К. Е. Мюльберга (Генеральний директор – ректор ОНМА імені А. В. Нежданової, член-кореспондент Національної академії мистецтв України, доктор мистецтвознавства, професор, заслужений діяч мистецтв України, зав. кафедрою теорії музики та композиції Сокол О. В.).
 • Трудовий колектив ОНМА імені А. В. Нежданової нагороджений Почесною грамотою від Кабінету Міністрів України «За вагомий внесок у розвиток національного музичного мистецтва та високу професійну майстерність» (Почесна грамота від 29 травня 2013 року № 24259).
 • У вересні 2014 року колективу ОНМА імені А. В. Нежданової та ректору Соколу О. В. присвоєно медіа групою «Глас» звання «Надбання Одеси».
 • У жовтні 2014 року нагороджений Національною Всеукраїнською Музичною Спілкою (голова – Герой України Авдієвський А.Т). Медаллю імені Костянтина Пігрова «Чистота інтонації – основа хорового мистецтва». − За сприяння розвитку хорової творчості в Одесі і в Україні.
 • У грудні 2015 року переобраний конференцією трудового колективу ОНМА імені А.В.Нежданової на посаду ректора. Наказ Міністерства культури України «Про призначення Сокола О.В. на посаду ректора ОНМА імені А.В.Нежданової за контрактом як такого, що пройшов за конкурсом». Контракт від 24.12.2015 року №640. 
 • Сокол О.В. – Голова організаційного комітету, проведених у 2014, 2015 і 2016 роках конференцій в ОНМА: 
  - Міжнародна науково-творча конференція «Трансформація музичної освіти і культура: традиції та сучасність». ОНМА, квітень 2015 року, 25-26 квітня 2016 року. Голова оргкомітету, вступне слово – Сокол О.В.
  - Всеукраїнська молодіжна науково-творча конференція «Дні науки» (ОНМА, квітень, 2015 року, 23-23 6ерезня квітня 2014 року; 20-22 квітня 2016 року). 
 • У 2016 році докторанти ОНМА захистили 2 докторські дисертації, виконані під керівництвом Сокола О.В. - Ергіев І.Д. та Андросова Д.В.; студенти захистили 3 магістерські роботи. 
 • 27 січня 2017 року переобраний Вченою радою ОНМА імені А.В.Нежданової (протокол №6) на посаду професора кафедри теорії музики і композиції.
 • 2017 року під керівництвом Сокола О.В. захистила кандидатську дисертацію аспірантка Годіна І.В.