I International Vocal Competition in memory of Antonina Nezhdanova

Laureates of the First International Vocal Competition in memory of Antonina Nezhdanova

Nomination "OPERA PERFORMANCE ART"


I Prize, Title of the Laureate and Gold medal:

  1. Zheltyrguzov Azamat (Kazakhstan);
  2. Ferzba Ekaterina (Russia);
  3. Tereschuk Yulia (Ukraine, Odessa, OSMA named after A.V.Nezhdanova, Teacher: Professor, Honored Artist of Ukraine Galina Polivanova).


II Prize, Title of the Laureate and Silver medal:

  1. Evdokymenko Igor (Ukraine);
  2. Du Fanyong (China, Odessa, OSMA named after A.V.Nezhdanova, Teacher: Assistant Prof. Elvira Letiagina);
  3. Arutyuniyan Gayane (Ukraine, OSMA named after A.V.Nezhdanova, Teacher: Larisa Loboda).


III Prize, Title of the Laureate and Bronze medal:

  1. Palchykov Aleksey (Ukraine);
  2. Zheng Jing (China, Odessa, OSMA named after A.V.Nezhdanova, Teacher: Professor Natalia Utesh);
  3. Pokvytyte Nerita (Lithuania);
  4. Maimescu Iurie (Moldova).


Nomination "CONCERT CHAMBER VOCAL ART"


I Prize – no winner.

II Prize, Title of the Laureate and Silver medal:

  1. Chernigovsky Vadym (Ukraine, Odessa, OSMA named after A.V.Nezhdanova, Teacher: Professor Vasiliy Navrotskiy and Professor Tatyana Knyshova)
  2. Zamytskiy Sergey (Ukraine).

III Prize – no winner.


SPECIAL DIPLOMAS AND AWARDS


Special Diploma and Award from Odessa regional State Administration Head Eduard Matviychuk:

Nomination "concert chamber vocal art", Diploma «Our Hope»:

  1. Tymakova Yulia (Ukraine, Odessa, OSMA named after A.V.Nezhdanova, Teacher: Professor Tatyana Knyshova and Olga Didusenko);
  2. Fu Hi (China).


Special Diploma and Award of City Mayor Eduard Gurvits:

  1. «To the best accompanist» – Parada Igor (Ukraine, Odessa, OSMA named after A.V.Nezhdanova, Teacher);
  2. Tereschuk Yulia (Ukraine, Odessa, OSMA named after A.V.Nezhdanova, Teacher: Professor, Honored Artist of Ukraine Galina Polivanova).


Special Nikolay Ogrenych's Diploma and Award from Valentin Stremyadin's fund:

  1. Zheltyrguzov Azamat (Kazakhstan);
  2. Evdokymenko Igor (Ukraine);


Special Diploma and Award from Alexander Presman:

  1. Ferzba Ekaterina (Russia);
  2. «For the best performance of modern Composer»:Gregorchak Galyna (Ukraine); Chuvpylo Alexander (Ukraine).


Special Diploma and Award from the honored Chairman of the Armenian Youth Union of Ukraine Artem Karadgan:

«To the best Armenian permormer» – Arutyuniyan Gayane (Ukraine, OSMA named after A.V.Nezhdanova, Teacher: Larisa Loboda).

Special Diploma and Award from the Jury «For the best performance of classic music»:

Ropenga Severyn (Poland)

Special Diploma and Award from the Jury in nomination "Concert chamber vocal art":

«For the best performance of Sergey Rachmaninoff's romance» – Zamytskiy Sergey (Ukraine).